Prezes GPW o najważniejszych zapisach w strategii

Propozycjami o największym „ciężarze gatunkowym” w Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego są zapisy dotyczące Sądu Rynku Kapitałowego oraz Obligacji Rozwojowych – mówi Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, w rozmowie z Andrzejem Stecem.

Aktualizacja: 01.10.2019 13:54 Publikacja: 01.10.2019 13:00

Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych

Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych

Foto: parkiet.com

Andrzej Stec: Rząd przyjął właśnie długo oczekiwaną strategię rozwoju rynku kapitałowego. A wydawało się już, że politycy zapomnieli o atutach i korzyściach płynących z rozwijanego rynku. Czy prezes giełdy i sama GPW mają w tym swój udział?

Marek Dietl: Giełda jako główna instytucja rynku kapitałowego z pewnością odegrała pozytywną rolę w trakcie rozmów o strategii. Opracowanie SRRK jest jednak sukcesem wszystkich, którzy w toku dziesiątków warsztatów i spotkań dzielili się swoją wiedzą i pomysłami. Cieszę się, że SRRK jest w wielu punktach spójna z naszą strategią #GPW2022. Przykładowo, poddaliśmy procesowi inkubacji już cztery rozwiązania technologiczne, przynajmniej dla trzech z nich widzimy zastosowania w większej skali. Ściągamy też polskie i zagraniczne talenty z sektora fintech do naszego zespołu budującego system transakcyjny czy spółkę technologiczną GPW Tech. Wszystkie te działania są korzystne dla nas i rynku z punktu widzenia SRRK.

Jakie są najważniejsze zapisy dokumentu z punktu widzenia giełdy, głównej instytucji rynku kapitałowego?

Najważniejsze jest to, że SRRK przedstawia jednolitą, spójną wizję rozwoju rynku kapitałowego w Polsce. W tym sensie każdy element dokumentu jest ważny. Propozycjami o największym „ciężarze gatunkowym" są zapisy dotyczące Sądu Rynku Kapitałowego oraz Obligacji Rozwojowych. Szybkie efekty z kolei może przynieść systematyczne eliminowanie gold platingu regulacyjnego, co od pewnego czasu już możemy obserwować.

Czy strategia ożywi rynek pierwotny? Co zyskają emitenci akcji i obligacji?

SRRK zwraca uwagę na te kwestie, ale trzeba pamiętać, że rynek akcji i instrumentów pochodnych jest w Polsce bardzo dobrze rozwinięty. Tym rynkom potrzebne są teraz odpowiednia partycypacja społeczna w PPK oraz zakończenie pięcioletniego okresu, w którym otwarte fundusze emerytalne wyprzedawały akcje, by spełnić wymogi tzw. suwaka. PPK i prywatyzacja OFE wpłyną pozytywnie na wyceny i proponowane w SRRK uporządkowanie kwestii podatkowych związanych z IPO. Przełożą się w ten sposób również na zwiększoną liczbę debiutów.

Liczę także na to, że dzięki SRRK jeszcze lepiej rozwinie sie rynek obligacji. Obligacje rozwojowe mają dać możliwość emisji podmiotom prywatnym i państwowym, podczas gdy inwestorzy mają być zwolnieni z podatku od zysków kapitałowych. Obligacje te będą musiały mieć rating inwestycyjny, stałe oprocentowanie oraz zapadalność co najmniej pięcioletnią. Dla wielu firm rodzinnych, które z różnych względów nie zaprosiły jeszcze w swoje progi nowych akcjonariuszy, będzie to doskonałe narzędzie długoterminowego finansowania rozwoju.

Co prezes GPW sądzi o obawach związanych z jednolitą licencję bankową?

Które regulacje najbardziej przeszkadzają w rozwoju rynku?

Kto i jak powinien teraz odpowiadać za sprawne wdrożenie i realizację strategii?

Cały wywiad – w środowym wydaniu „Parkietu"

Finanse
Prezes GPW: Naszą wspólną ambicją powinno być podwojenie wielkości rynku
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Finanse
MF sprzedało na przetargu obligacje za 8,3 mld zł, popyt sięgnął 10,2 mld zł
Finanse
Obniżki stóp nie cieszą wszystkich kredytobiorców
Finanse
Piątek na GPW: Dino z rekordem, wyzwania JSW, Będzin szaleje, Alior rozczarowuje
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Finanse
Historyczny dzień na GPW. WIG w końcu przebił 100 tys. pkt
Finanse
Minister finansów: Giełda odzyskuje świetność. Szef KNF: Przełom dla GPW