Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Sebastian Kulczyk, szef Kulczyk Investments.
Spółki Ciech i Synthos Green Energy podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie wykorzystania technologii reaktorów jądrowych SMR i MMR. Kilka dni temu również giełdowy ZE PAK podpisał z Synthosem umowę o współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej.
To już kolejne plany współpracy polskich miliarderów w zakresie energetyki jądrowej. Zauważmy, że Kulczyk Investments, wehikuł inwestycyjny Sebastiana Kulczyka, poprzez spółkę zależną KI Chemistry jest większościowym akcjonariuszem Ciechu. Z kolei właścicielem grupy Synthos, w której skład wchodzi Synthos Green Energy, jest Michał Sołowow. W ubiegłym tygodniu poinformowano, że Zygmunt Solorz i Michał Sołowow podjęli decyzję o rozpoczęciu wspólnego projektu, którego celem jest budowa w Pątnowie, na bazie aktywów ZE PAK, elektrowni jądrowej. Podpisany list intencyjny z Synthosem umożliwi grupie Ciech gruntowną analizę wykorzystania technologii małych i mikroreaktorów modularnych w zakładach produkujących sodę kalcynowaną. Obecnie elektrociepłownie dostarczające parę – niezbędny surowiec w procesie technologicznym – korzystają z węgla jako paliwa. Grupa Ciech jest jednym z największych odbiorców węgla po energetyce zawodowej w Polsce, ale zgodnie z przyjętą strategią ma stopniowo odchodzić od tego surowca na rzecz pozyskiwania energii z gazu ziemnego, termicznego przetwarzania odpadów czy właśnie energii jądrowej.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Mimo fiaska rozmów ZE PAK –u z PGE DM Pekao podtrzymuje rekomendację zachęcającą do kupowania akcji ZE PAK. Obniżono jednak cenę docelową akcji.
Nie wprowadzać albo przynajmniej zmienić - polski rząd zaostrza stanowisko wobec systemu ETS2, czyli tzw. unijnego podatku od ogrzewania. Nowa opłata ma wejść w życie za 2 lata, czyli w roku wyborczym, do czego nie chce dopuścić Donald Tusk.
Fiasko rozmów, które miały zakończyć się sprzedażą przez ZE PAK projektu elektrowni gazowej PGE, będzie miało konsekwencje dla firmy kontrolowanej przez Zygmunta Solorza.
Do ponad miliardowej transakcji na polskim rynku energetycznym jednak nie dojdzie. PGE poinformowała, że do zakupu projektu elektrowni gazowej w Adamowie od spółki Zygmunta Solorza, ZE PAK nie dojdzie.
Rząd finalizuje prace nad tzw. pakietem blackutowym, który ma zwiększyć bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej do Polski. Elementem tego pakietu będą wytyczne zmian w prawie, a także rekomendacje dla spółek Skarbu Państwa.
Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy wiatrakowej wraz z poprawkami dotyczącymi mrożenia cen energii nie kończy dyskusji. Prezydent Andrzej Duda najprawdopodobniej zawetuje ustawę lub skieruje do Trybunału Konstytucyjnego.