Energetyka

Ciech. Kulczyk i atomowy plan

Kolejny miliarder będzie współpracował z Sołowowem.

Sebastian Kulczyk, szef Kulczyk Investments.

Foto: materiały prasowe

Spółki Ciech i Synthos Green Energy podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie wykorzystania technologii reaktorów jądrowych SMR i MMR. Kilka dni temu również giełdowy ZE PAK podpisał z Synthosem umowę o współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej.

To już kolejne plany współpracy polskich miliarderów w zakresie energetyki jądrowej. Zauważmy, że Kulczyk Investments, wehikuł inwestycyjny Sebastiana Kulczyka, poprzez spółkę zależną KI Chemistry jest większościowym akcjonariuszem Ciechu. Z kolei właścicielem grupy Synthos, w której skład wchodzi Synthos Green Energy, jest Michał Sołowow. W ubiegłym tygodniu poinformowano, że Zygmunt Solorz i Michał Sołowow podjęli decyzję o rozpoczęciu wspólnego projektu, którego celem jest budowa w Pątnowie, na bazie aktywów ZE PAK, elektrowni jądrowej. Podpisany list intencyjny z Synthosem umożliwi grupie Ciech gruntowną analizę wykorzystania technologii małych i mikroreaktorów modularnych w zakładach produkujących sodę kalcynowaną. Obecnie elektrociepłownie dostarczające parę – niezbędny surowiec w procesie technologicznym – korzystają z węgla jako paliwa. Grupa Ciech jest jednym z największych odbiorców węgla po energetyce zawodowej w Polsce, ale zgodnie z przyjętą strategią ma stopniowo odchodzić od tego surowca na rzecz pozyskiwania energii z gazu ziemnego, termicznego przetwarzania odpadów czy właśnie energii jądrowej.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.