REKLAMA
REKLAMA

Energetyka

Energa. Notowania pod presją

O niemal 2 proc. spadał w piątek indeks branżowy WIG-energia, ocierając się o historyczne minimum.
Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

W dół ciągnęła go przede wszystkim Energa, która podała szacunkowe wyniki EBITDA za I kwartał 2019 r. Były o kilkanaście procent niższe od oczekiwań analityków. Rozczarowanie wynika głównie z segmentu „sprzedaż". Energetyczna spółka podaje, że przez brak rekompensat utrata przychodów wyniosła tam aż 209 mln zł. Pozytywnie z kolei zaskoczyła dystrybucja. EBITDA była o niemal 40 proc. wyższa niż rok wcześniej.

W sumie EBITDA grupy w I kwartale 2019 r. wyniosła 554 mln zł, w tym dystrybucja odpowiadała za 548 mln zł, segment wytwarzania za 118 mln zł, natomiast w segmencie sprzedaży wynik był ujemny i wyniósł około 95 mln zł.

Analitycy DM BDM podkreślają, iż nie dość, że wyniki Energi za I kwartał są słabsze od oczekiwań, to prawdopodobnie zawierają jeszcze około 34 mln zł pozytywnego zdarzenia jednorazowego w segmencie sprzedaży (rozwiązanie części rezerwy, którą spółka zawiązała w IV kwartale zeszłego roku).

Zawirowanie z cenami prądu bije w wyniki wszystkich spółek energetycznych i jest główną przyczyną utrzymującej się od kilku miesięcy mocnej presji na ich notowania. Jeszcze na początku roku WIG-energia miał wartość ponad 2,4 tys. pkt i szedł w górę, osiągając w lutym lokalne maksimum na poziomie ponad 2,8 tys. pkt. Od tego czasu stracił jedną czwartą. kmk

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA