REKLAMA
REKLAMA

Chemia

Potężne problemy Azotów w biznesie nawozowym

Zapowiedź rozbudowy mocy produkcyjnych przez Anwil to ogromny cios w tarnowską grupę.
Foto: materiały prasowe
Foto: GG Parkiet

Grupa Azoty już teraz ma poważny problem z rentownością produkcji nawozów i – zdaniem analityków – wynika to nie tylko z trudnego otoczenia rynkowego. Rozbudowa mocy wytwórczych przez największego konkurenta na polskim rynku – Anwil z grupy Orlenu, te kłopoty tarnowskiej grupy jeszcze pogłębi.

Rośnie konkurencja

Plan Anwilu zakłada budowę trzeciej instalacji do produkcji nawozów azotowych. Inwestycja, która potrwa do końca 2021 r., zwiększy roczne moce wytwórcze włocławskiej spółki o około 50 proc., do 1,46 mln ton, i poszerzy ofertę o cztery rodzaje nawozów. Wartość projektu szacowana jest na 1,3 mld zł. Dzięki niej EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację) Anwilu może wzrosnąć o 57 mln euro rocznie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet"
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA