REKLAMA
REKLAMA

Chemia

Polska chemia, chcąc nie chcąc, musi wjechać na zielone tory

Europejski Zielony Ład wprowadza wiele ciekawych rozwiązań, liczne szanse, ale też ryzyka – mówią przedstawiciele branży chemicznej. Firmy już pracują nad zmniejszeniem emisji CO2.
Foto: materiały prasowe

Krajowy przemysł chemiczny, choć mocno dotknięty przez pandemię koronawirusa, musi radzić sobie z ambitnymi celami, jakie stawia przed nim unijna polityka klimatyczna. Tzw. Zielony Ład to wizja Europy, która w 2050 r. osiągnie zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych netto i będzie efektywniej niż dotychczas wykorzystywać zasoby dzięki przejściu na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Wielkie koncerny na zachodzie Europy już dziś pracują nad przełomowymi projektami ograniczającymi emisję CO2 w przyszłych procesach produkcyjnych. Polskie firmy szans upatrują m.in. w produkcji zielonego wodoru, ale przede wszystkim skupiają się na zmniejszeniu zużycia węgla i wypełnianiu coraz bardziej restrykcyjnych regulacji unijnych.

– Mimo pandemii polityki klimatycznej nikt nie odłożył na półkę. A to oznacza, że wszystkie terminy przewidziane w tych regulacjach będziemy musieli wypełnić. Na Zielony Ład najczęściej patrzymy przez pryzmat sektora energetycznego, tymczasem on dotyka także wielu innych aspektów przemysłu. Wprowadza wiele ciekawych rozwiązań, liczne szanse, ale też ryzyka – zaznaczył Tomasz Zieliński, prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, podczas czerwcowej debaty zorganizowanej w ramach kampanii „Polska chemia".

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA