REKLAMA
REKLAMA

Budownictwo

Spowolnienie może dać firmom potrzebny chwilowy oddech

Klęska urodzaju wpędziła inwestorów i wykonawców w kłopoty. Dziś tempo wzrostu rynku wyhamowało, ale zdaniem ekspertów tylko chwilowo.
Fotorzepa

W ciągu sześciu miesięcy bieżącego roku produkcja budowlano-montażowa w Polsce wzrosła 6,6 proc. wobec 23,7-proc. zwyżki w analogicznym okresie ubiegłego roku. W samym czerwcu była niższa o 0,7 proc. i był to pierwszy spadek zanotowany od lutego 2017 r. W latach 2017–2018 produkcja budowlano-montażowa urosła o odpowiednio 12,1 i 17,9 proc., jednak była to klęska urodzaju – inwestycyjny boom we wszystkich rodzajach budownictwa napędził koszty, które zaczęły pożerać marże na nieobjętych waloryzacją kontraktach. Sytuacja uderzyła szczególnie w wykonawców inwestycji dla publicznych zamawiających, ale i zlecenia od prywatnych inwestorów były trudne do renegocjowania.

Czy obserwowane w tym roku schłodzenie paradoksalnie przełoży się na poprawę sytuacji przedsiębiorstw?

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA