Notowania PKO BP słabną na tle rynku

Wzrost upolitycznienia i roszady we władzach nie pomogły, ale to nie jedyne powody gorszego zachowania.

Publikacja: 30.12.2021 05:25

Notowania PKO BP słabną na tle rynku

Foto: Adobestock

W końcówce roku pogłębiła się słabość notowań akcji PKO BP na tle indeksu WIG-banki, w którym ma obecnie ponad 37-proc. udział. Jeszcze w pierwszych dniach maja stopy zwrotu były niemal identyczne, ale później lider polskiego sektora bankowego złapał wyraźną zadyszkę.

Relatywna słabość

Na początku października stopa zwrotu z akcji PKO BP była już o 15 pkt proc. niższa od branżowego wskaźnika. Licząc od początku roku do teraz indeks urósł o blisko 81 proc., ale akcje PKO BP tylko o 56 proc., czyli aż 25 pkt proc. mniej. Jednocześnie wskaźniki wyceny banku obniżyły się w porównaniu z indeksem. Np. pod względem C/WK jeszcze na początku tego roku PKO BP był wyraźnie wyżej wyceniany niż średnio indeks (o około 0,2 pkt). Teraz ich wskaźnik jest już równy.

GG Parkiet

Skąd ta relatywna słabość PKO BP? Spore znaczenie mogą mieć zmiany, jakie zaszły w radzie nadzorczej i zarządzie. Na początku maja nieoczekiwanie zrezygnował prezes Zbigniew Jagiełło, który przez prawie dekadę bronił bank przed nadmiernym upolitycznieniem, reformował, profesjonalizował i cyfryzował, co znalazło odzwierciedlenie w poprawie wyników. PKO BP był stabilny, przewidywalny i rozwijał się. Inwestorzy doceniali te osiągnięcia. Ale odejście Jagiełły nie było jedyną zmianą, cały zarząd został bardzo głęboko przebudowany. W zaledwie cztery miesiące odeszło jeszcze czterech cenionych i doświadczonych bankowców: Rafał Antczak, Rafał Kozłowski, Adam Marciniak i Jakub Papierski. Pod koniec października zrezygnował zaś Jan Emeryk Rościszewski, który kierował bankiem po odejściu Jagiełły. Od listopada prezesem jest Iwona Duda. Te zmiany to skutek wzrostu upolitycznienia rady nadzorczej banku i zwiększenia wpływów wicepremiera Jacka Sasina kosztem premiera Mateusza Morawieckiego.

– Słabsze niż rynku notowania PKO BP z ostatnich miesięcy to częściowo efekt zmian kadrowych i upolitycznienia banku. Ale były też inne powody. PKO BP znajduje się w środku stawki pod względem wrażliwości na wzrost stóp procentowych i sprawy frankowe, a w 2021 r. najmocniej zyskiwały właśnie banki najbardziej korzystające ze wzrostu stóp i mocno przecenione wcześniej z powodu franków – mówi Łukasz Jańczak, analityk Erste Securities.

Może być trudno o zmianę

Czy jest szansa, że notowania PKO BP nadrobią zaległości względem indeksu WIG-banki? – Faktycznie PKO BP notowany jest teraz ze wskaźnikiem C/Z poniżej swoich średnich, lecz w pozostałych bankach jest on w okolicach ich średnich historycznych. Trudno jednoznacznie powiedzieć, czy obniżenie tego wskaźnika poniżej średniej jest w PKO BP trwałe. Z pewnością nagłe i niezrozumiałe zmiany w zarządzie PKO BP nie pomagają. Inwestorzy nie chcieli brać na siebie ryzyka wpływu zmian w zarządzie na bank. Muszą odzyskać przekonanie, że bank jest na dobrej drodze. Na razie nie usłyszeli wielu konkretów od nowego zarządu, niebawem ma być przedstawiona strategia i podjęte decyzje dotyczące dywidend, więc częściowo niepewność może zmaleć – mówi Jańczak.

Przypomina historię Banku Pekao, która pokazuje – choć to oczywiście przypadek znacznie większej zmiany, bo tam doszło w 2017 r. do zmiany głównego akcjonariusza z prywatnego na państwowy – że niższe wskaźniki wyceny mogą pozostać na dłużej.

Banki
Czystki dotarły do Banku Pekao, to już ostatnie dni Leszka Skiby jako prezesa
Banki
Tomasz Miklas: Długi firm w Aliorze kupiły zagraniczne spółki
Banki
Miotła kadrowa dotarła do Banku Pekao. Powołano nową radę nadzorczą
Banki
VeloBank będzie musiał wejść na giełdę? KNF ma takie oczekiwania
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Banki
Brunon Bartkiewicz nie będzie już prezesem ING BSK
Banki
Coraz więcej banków z rezerwami na ponad 100 proc. portfela CHF