REKLAMA
REKLAMA

Banki

Zysk sektora powoli pnie się

Pierwsze miesiące tego roku dla banków nie były udane ze względu na skokowy wzrost, aż o blisko 1 mld zł w ujęciu rok do roku, składek na Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Ostatnia poprawa pozwoliła jednak zamknąć półrocze z 7,57 mld zł zysku netto, tak jak rok temu.
Foto: Adobestock

Sam czerwiec był dla banków bardzo udany, zysk był o połowę większy niż rok temu i sięgnął 1,72 mld zł. To głównie zasługa 5,5-proc. wzrostu wyniku odsetkowego (ale to tempo jest jednak niższe niż 8 proc. zanotowane w całym półroczu) oraz zaskakującej, blisko 21-proc., poprawy wyniku prowizyjnego (w poprzednich miesiącach spadał i po półroczu wzrost wyniósł tylko 1,3 proc.). Tak duży wzrost wyniku prowizyjnego w czerwcu to efekt skokowego spadku kosztów tego typu, co może wskazywać, że doszło do zdarzenia jednorazowego lub zmiany w księgowaniu. Łączne przychody operacyjne urosły w czerwcu o 9,4 proc., czyli nieco szybciej niż w całym półroczu (8,5 proc.).

Pozytywne jest to, że koszty działania w czerwcu spadły o 1,7 proc., a po półroczu urosły tylko o 4,3 proc., czyli wolniej, niż rosną przychody. Głównym motorem wzrostu kosztów były te administracyjne ze względu na składkę na BFG. Pracownicze po półroczu zwiększyły się o 2,6 proc. Odpisy kredytowe w czerwcu zwiększyły się znacznie, bo o 30 proc., czyli wyraźnie szybciej niż po półroczu (17 proc.) i niż rośnie portfel kredytów sektora niefinansowego (niecałe 7 proc.). MR

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA