REKLAMA
REKLAMA

Banki

Frank zrobi powtórkę sprzed czterech lat?

Wojny handlowe i realne straszą inwestorów, co może sprzyjać aprecjacji szwajcarskiej waluty. Dla polskich banków byłaby to zła wiadomość.

Jacek Jastrzębski przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego KNF nałożyła na banki mające hipoteki walutowe dodatkowe bufory kapitałowe, ich zdolność do wypłaty dywidendy ogranicza także rygorystyczna polityka dywidendowa.

Foto: materiały prasowe

Thomas Jordan prezes Szwajcarskiego Banku Narodowego Ze względu na spiętrzenie niekorzystnych tendencji bank centralny może się obawiać powtórki z 2014 r., gdy inwestorzy lgnęli do franka jako bezpiecznej przystani.

Foto: Bloomberg

Kurs franka szwajcarskiego od roku porusza się w przedziale między 3,75 zł a 3,85 zł. Jednak obecny poziom jest wyraźnie, bo o blisko 10 proc., wyższy niż lokalny dołek zanotowany wiosną ubiegłego roku, gdy spadł na kilka dni poniżej 3,50 zł. Był to najniższy poziom od feralnego czwartku 15 stycznia 2015 r., gdy Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) uwolnił kurs tej waluty, której notowania chwilowo wystrzeliły powyżej 4 zł. Od kwietnia frank się umacnia i pojawiają się obawy, że czeka nas powtórka wzrostu notowań podobna do tej po „czarnym czwartku".

Nawarstwienie czynników

SNB może się obawiać, że inwestorzy znowu zwrócą się do franka jako bezpiecznej przystani, co podbiłoby jego notowania ze szkodą dla szwajcarskiej gospodarki. Świadczyć o tym mogą nie tylko ostatnie napięcia na linii USA–Iran i protekcjonizm gospodarczy spowodowany nie tylko wojną handlową, ale także perspektywą obniżek stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny (EBC) i amerykańską Rezerwę Federalną (Fed). Kwestia dotycząca polityki pieniężnej może przypominać sytuację z 2014 i początku 2015 r., gdy perspektywa kolejnej rundy luzowania ilościowego przez EBC wywierała presję na wzrost franka, która ostatecznie doprowadziła do odpuszczenia przez SNB obrony kursu EUR/CHF, aby nie przekraczał w dół poziomu 1,20. Od wiosny para ta, ważna dla notowań franka względem innych walut, spadła o 7,5 proc., tylko przez dwa i pół miesiąca o 3 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA