REKLAMA
REKLAMA

Banki

NN OFE sprzedawał akcje Pekao

Fundusze zarządzane przez Nationale-Nederlanden PTE zmniejszyły udział w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu Pekao poniżej 5 proc.
Foto: Fotorzepa, Andrzej Bogacz

Po transakcji sprzedaży akcji Pekao fundusze NN OFE mają 13,1 mln akcji banku stanowiących 4,99 proc. wszystkich walorów banku i dających tyle samo głosów na walnym zgromadzeniu.

Fundusze NN OFE według raportu Pekao na koniec 2018 r. miały w sumie 13,92 mln walorów, co stanowiło 5,3 proc. udziału w kapitale banku (rok wcześniej miały 11,98 mln akcji, czyli blisko 4,6 proc.). Poniżej progu 5 proc. były wciąż na koniec I kwartału 2018 r, przekroczyły go w górę na początku czerwca.

Zejście poniżej 5 proc. oznacza, że NN OFE od końca marca bieżącego roku do teraz sprzedał ok. 820 tys. walorów. Nie jest to wielka liczba biorąc pod uwagę, że średni obrót walorami Pekao na sesję wynosi ok. 735 tys. a fundusze miały na handel prawie pełne trzy miesiące.

Z pewnością nie przyczyniło się to do wsparcia notowań banku, które zachowują się w długim terminie słabiej niż indeks WIG-banki. Po zmianach właścicielskich – pod koniec 2016 r. uzgodniono, że pakiet kontrolny przejmą państwowe PZU z PFR, transakcja została przeprowadzona w czerwcu 2017 r. – Pekao notowane jest z dyskontem do największych banków (kiedyś było notowane z premią). Pod względem wskaźników jest wyceniane nieco niżej niż PKO BP, inny kontrolowany przez państwo bank. Także od początku tego roku notowania Pekao nie odstają od WIG-banki. Ten pierwszy zyskał 2,6 proc., drugi – 6,3 proc.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA