REKLAMA
REKLAMA

Banki

Jeszcze sporo dywidend banków

Spośród notowanych na GPW banków dzień dywidendy minął tylko w ING Banku Śląskim. W pozostałych czterech jest jeszcze szansa na spore wypłaty. Gdzie stopa dywidendy będzie najwyższa?
Foto: Adobestock

Najbliższy dzień dywidendy – 30 maja - przypada w Santander Banku Polska (należy jednak pamiętać o dwudniowym okresie rozliczeniowym na GPW). Ten wicelider polskiego sektora łącznie wypłaci 2,01 mld zł, co na akcję da 19,72 zł. Przy dzisiejszym kursie (373 zł) oznacza to wysoką stopę dywidendy na poziomie prawie 5,3 proc. Część dywidendy pochodzi z niepodzielonych zysków z lat ubiegłych, jedna czwarta z zysku z 2018 r. Dzień wypłaty to 14 czerwca.

W Banku Handlowym dzień dywidendy przypada na 13 czerwca. Wypłata sięgnie 75 proc. zysku z 2018 r., co oznacza 489 mln zł. To pierwszy raz od 2013 r., gdy bank nie wypłacił całego zysku (przyjął nową politykę dywidendową ze względu na wzrost wymogów KNF). Przy obecnym kursie (56,4 zł) da to 3,74 zł na akcję, więc stopa dywidendy sięgnie aż 6,6 proc. Wcześniej oczekiwana stopa dywidendy sięgała około 5,5 proc., ale przez miesiąc notowania Handlowego spadły o ponad 12 proc. Dzień wypłaty zaplanowano na 24 czerwca.

Pekao, czyli trzeci co do wielkości aktywów gracz w Polsce, wyznaczył dzień dywidendy na 10 lipca. Podobnie jak w przypadku Handlowego po raz pierwszy od lat nie wypłaci całego zysku – do akcjonariuszy trafi 75 proc. zarobku z 2018 r., czyli 1,73 mld zł. Powód ten sam – zmiana polityki dywidendowej wskutek wyższych wymogów nadzoru. Na akcję przypadnie 6,6 zł, więc przy dzisiejszym kursie (103,5 zł) stopa dywidendy wyniosłaby niemal 6,4 proc. Wypłata ma nastąpić 30 lipca.

PKO BP ustalił dzień dywidendy na 31 lipca. Lider polskiego sektora bankowego wrócił po latach do wypłaty 50 proc. zysku, co oznacza, że do inwestorów trafi 1,66 mld zł. Na akcję przypadnie 1,33 zł, co przy obecnym kursie (37,6 zł) dałoby 3,5 proc. stopy dywidendy. W 2018 r. bank wypłacił 25 proc. zysku, co było pierwszą od 2014 r. wypłatą, bo PKO BP, podobnie jak inne banki mające hipoteki frankowe, „padł ofiarą" restrykcyjnej polityki KNF, która podniosła wymogi do wypłaty uniemożliwiając takim bankom podział zysku. W tym roku wypłata dywidendy przypada na 14 sierpnia.

ING Bank Śląski, piąty gracz w Polsce, już miał dzień dywidendy – ustalony był na 18 kwietnia, jej wypłata nastąpiła 6 maja.  Dywidenda stanowiła 30 proc. zysku banku z 2018 r., czyli 455 mln zł, co dało 3,50 zł na akcję (przy kursie z dnia dywidendy dało to dość skromną stopę dywidendy – 1,7 proc.)

Zyskiem nie dzielą się Alior, mający niskie współczynniki kapitałowe i stawiający na szybki, konsumujący sporo kapitału rozwój akcji kredytowej, Millennium i mBank, które nie mogą tego zrobić głównie z powodu hipotek walutowych, oraz BNP Paribas, który dopiero buduje zyskowność po wielu fuzjach i nadal ma zbyt niskie współczynniki kapitałowe.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA