Banki

Banki optymalizują wymogi kapitałowe

Wprowadzanie wewnętrznych metod ratingowych służących do oceny ryzyka kredytowego przynosi kredytodawcom wymierne korzyści.
Foto: Adobestock

Dla banków obowiązek utrzymywania odpowiednio wysokich kapitałów to specyficzny, ale jeden z głównych kosztów prowadzenia działalności. Jest on szczególnie istotny, bo kapitał własny to najdroższe źródło finansowania, a wymogi regulacyjne w zakresie minimalnych jego poziomów w bankach ostatnio rosły i są jednymi z najwyższych na świecie.

Kolejni będą aplikować

Według Moody's łączny bufor kapitałowy dla banków w Polsce na 2019 r. wynosi 5,75–6,5 proc. aktywów ważonych ryzykiem i jest wyższy od średniej europejskiej na poziomie 3–4 proc. To kolejny argument dla banków, aby optymalizować – czyli zmniejszać – wartość wymaganego kapitału w stosunku do skali swojego portfela kredytowego. Na regulacje wpływu nie mają, więc próbują zmniejszać wymóg kapitałowy, wprowadzając metodę wewnętrznych ratingów (IRB), w której banki same szacują wielkość wymaganego kapitału na podstawie samodzielnie wyliczanego ryzyka kredytowego portfeli. Zwykle przekłada się to na zmniejszenie aktywów ważonych ryzykiem i wymaganego posiadanego kapitału oraz poprawę wskaźników wypłacalności. W efekcie powinien się poprawić kluczowy dla inwestorów wskaźnik zwrotu z kapitału własnego (ROE).

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.