REKLAMA
REKLAMA

Analizy

Od ubezpieczeń przez wina i słodycze po rejsy statkami i samolotami

Programy lojalnościowe dla akcjonariuszy giełdowych spółek nie są już na świecie tak bardzo popularne jak kiedyś, ale wciąż inwestorzy mogą skorzystać z wielu interesujących ofert.

Jedną ze spółek najdłużej oferujących programy lojalnościowe dla akcjonariuszy jest Ford. Posiadacze akcji mogą kupić samochód z podobną zniżką jak pracownicy.

Foto: Bloomberg

Dotyczy to głównie firm z USA. Jeden z najatrakcyjniejszych programów ma Berkshire Hathaway, czyli wehikuł inwestycyjny guru inwestorów Warrena Buffetta. Spółka nie tylko dała zarobić akcjonariuszom krocie na wzroście notowań akcji, ale mogą oni także skorzystać ze zniżek na ubezpieczenia w firmie GEICO, której akcje Berkshire ma w portfelu. Podobny mechanizm dotyczy wielu innych z około 60 spółek, których holding Buffetta jest akcjonariuszem. Poza tym posiadacze jego akcji podczas corocznych walnych zgromadzeń w Omaha mogą korzystać ze zniżek na zakup produktów, które można kupić tylko podczas tego wydarzenia.

Przez lata znany z benefitów dla swoich akcjonariuszy był Ford. Firma nadal ma taką ofertę, podobną do zniżek dla pracowników kupujących samochody taniej niż oficjalna cena. Aby się do niej zakwalifikować, trzeba mieć co najmniej 100 akcji przez ostatnich sześć miesięcy. Zniżki akcjonariuszom przyznaje też Intercontinental Hotels Group – mogą zarezerwować pokój w jednej z jego sieci, takich jak Holiday Inn, Candlewood Suites czy Intercontinental.

Posiadacze akcji spółki Churchill Downs, nie tylko właściciela torów wyścigów konnych, ale też mającego w portfelu kasyna czy producentów gier, mogą otrzymać darmowe wejściówki (dwie na gospodarstwo domowe) wielokrotnego użytku na wyścigi konne organizowane przez spółki zależne. To raczej atrakcja dla koneserów, natomiast przemawiające do większej części społeczeństwa mogą być bonusy oferowane akcjonariuszom przez Carnival Cruise Lines, organizatora rejsów wycieczkowcami w rejonie Karaibów czy Bahamów. Podobne promocje mają Norwegian Cruise Lines i Royal Caribbean Cruise Lines. Podróżnicy mogą zostać skuszeni atrakcyjnymi benefitami Japan Airlines, który inwestorom mającym co najmniej 100 akcji proponuje 50-proc. zniżkę na krajowy lot. Liczba zniżek rośnie wraz z wielokrotnością posiadanych 100 akcji przewoźnika (jeden walor kosztuje teraz 35 USD). IBM, choć mało sprzedaje do detalu, ma specjalny sklep ze sprzętem komputerowym dla akcjonariuszy, w którym mogą liczyć na 25-proc. zniżkę.

Do miłośników wina może trafić program lojalnościowy Willamette Valley Vineyards, spółki ze stanu Oregon, która zaprasza akcjonariuszy na specjalne imprezy winiarskie, daje im pierwszeństwo w zakupie wybranych win, zniżki i oferuje odwiedziny w winiarni. Z kolei amatorzy słodyczy mogą skorzystać z upominków notowanej na szwajcarskiej giełdzie firmy Lindt & Sprüngli. Producent czekolady i innych słodyczy wysyła paczki ze swoimi produktami do akcjonariuszy, który wzięli udział w walnym zgromadzeniu – niestety, nie trafiają poza granice Szwajcarii. Podobne benefity dla akcjonariuszy ma Kimberly-Clark, grupa produkująca artykuły higieniczne i różnego rodzaju dozowniki – dzięki posiadaniu akcji można ze sporą zniżkę otrzymać paczkę z podstawowymi produktami spółki. mr


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA