#WykresDnia: Najgorszy wrzesień od 18 lat

Trwa wyprzedaż: indeks Dow Jones spadł już o ponad 900 punktów.

Publikacja: 22.09.2020 10:00

#WykresDnia: Najgorszy wrzesień od 18 lat

Foto: Bloomberg

pbs.twimg.com

Poniedziałkowa wyprzedaż na giełdzie nastąpiła we wrześniu najgorszym od 18 lat. Akcje w poniedziałek najwyraźniej rozwiały zwyżkowy trend, który teraz grozi pchnięciem amerykańskich indeksów akcji do spadkowej tendencji, która może przygotować grunt pod najgorszą od lat wrześniową wyprzedaż dla głównych wskaźników akcji - uważa marketwatch.com.

Indeks S&P 500 spadł o 2,5 proc. do 3326, w ostatniej kontroli, stawiając go na krawędzi do 3222,76, co stanowi 10-proc. spadek w porównaniu z ostatnim rekordem z 2 września. Taki spadek w stosunku do ostatniego szczytu byłby zgodny z powszechnie przyjętą definicją korekty, ale także przygotowuje grunt pod słaby wrzesień dla indeksu. Ze spadkiem o około 7,5 proc. indeks jest na dobrej drodze do największego spadku we wrześniu od 2002 r., kiedy to spadł o 11 proc. w ciągu miesiąca w wyniku rosnących obaw o zawyżanie akcji internetowych. Indeks Dow Jones Industrial Average spadł o około 3 proc. w trakcie sesji, od początku miesiąca o 5,6 proc., co oznaczałoby największy spadek we wrześniu od 2011 r., jeśli ta tendencja utrzyma się przez cały miesiąc.

Poniedziałkowy spadek był pierwszym od lutego, w którym S&P 500 odnotował cztery dzienne straty. Tymczasem Dow miał najgorszy dzień od 8 września, kiedy spadł o 2,3 proc. Poniedziałkowy spadek cen akcji pojawia się w związku z obawami o wysokie wyceny spółek o wysokiej wartości, które doprowadziły rynek w górę od marca, ale jest również napędzany szeregiem zagrożeń, w tym opóźnieniami w dodatkowych pakietach stymulacyjnych, coraz gorętszym sezonem wyborczym w USA, ciągłymi napięciami z Chinami.

Oliwy do ognia dolewa fakt, że negocjacje dotyczące nowej ustawy stymulującej koronawirusa mogą się bardziej skomplikować po śmierci sędzi Sądu Najwyższego Ruth Bader Ginsburg, co może doprowadzić do zaciekłego procesu nominacji przed wyborami. Trump powiedział, że w tym tygodniu wyznaczy kogoś, kto zajmie miejsce Ginsburg. Republikanie i Demokraci znajdują się w impasie od lipca po wygaśnięciu przepisów z poprzedniej ustawy stymulacyjnej.

No i jeszcze rośnie groźba ponownego zamknięcia w wielu miejscach z powodu rosnącej liczby przypadków COVID-19 w kraju i za granicą. „Jest to kwestia opieki zdrowotnej i nadal nie poczyniliśmy żadnych postępów" - powiedział Brad Kinkelaar, menedżer ds. globalnego portfela w Barrow Hanley, cytowany przez CNBC. „Nadal nie mamy szczepionki; oczywiście nadal nie ma lekarstwa i wciąż zastanawiamy się, jak poradzić sobie z kryzysem ". „Nic więc dziwnego, że odeszliśmy od rynku, który zasadniczo wyceniał w ramach wznowienia normalnej działalności w rozsądnych ramach czasowych, do jednej ceny, przy założeniu, że jeszcze tego nie odkryliśmy" - powiedział Kinkelaar.

Akcje banków również przyczyniły się do większego spadku rynku po tym, jak raport wykazał, że kilka światowych banków przeniosło rzekomo nielegalne fundusze. Akcje Deutsche Bank spadły o 8,5 proc., a JPMorgan Chase o 3,3 proc.. Akcje spółek technologicznych - które doprowadziły szerszy rynek do najniższych poziomów koronawirusa i osiągnęły rekordowe terytorium, ale do tej pory zostały mocno dotknięte we wrześniu - nieznacznie wzrosły. Akcje Apple wzrosły o 3 proc., a Netflix o 3,7 proc. Amazon osiągnął niewielki wzrost, a Microsoft wzrósł o 1,1 proc. Jednak akcje te nadal gwałtownie spadają w ciągu miesiąca. „Aby rynek mógł utrzymać te poziomy, kupujący muszą wejść do sektora technologicznego w ciągu najbliższego tygodnia do 10 dni" - powiedział Marc Chaikin, dyrektor generalny Chaikin Analytics. „Bez impetu nabywców opcji kupna, którzy pomogli doprowadzić akcje spółek technologicznych o dużej kapitalizacji do ekstremalnych wycen, jest mało prawdopodobne, aby późniejszy wzrost przekroczył wrześniowy szczyt".

Wrzesień jest historycznie kiepskim miesiącem dla akcji, gdzie w okresie 124-letnim Dow spadał średnio o 1 proc. w stosunku do średniego wzrostu we wszystkich pozostałych miesiącach, wynoszącego 0,7 proc. Od 1937 r. S&P 500 również spadał średnio o 1 proc. we wrześniu, podczas gdy Nasdaq Composite odnotował średni spadek o 0,5 proc.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty