Analizy

#WykresDnia: Przyszłość należy do kryptowalut

Krypto i inne aktywa cyfrowe zastąpią pieniądz fiducjarny w ciągu 10 lat, wynika z badanie Deloitte.
Foto: Adobestock
Foto: twitter.com

Deloitte przeprowadził ankietę wśród ponad 1000 liderów banków i dyrektorów instytucji finansowych z siedzibą w USA, Wielkiej Brytanii, Chinach, Hongkongu, Niemczech, Brazylii, Japonii, Singapurze, RPA i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Cel: ustalenie, czy ci menedżerowie widzą przyszłość połączoną z kryptowalutami. Większość respondentów (80 proc.) odpowiedziała, że ??aktywa cyfrowe będą odgrywać ważną rolę w branży finansowej w ciągu najbliższych dwóch lat. 73 proc. dyrektorów uważa, że ??przyjęcie blockchain jest niezbędne, jeśli organizacje chcą być konkurencyjne w przyszłej branży. 76 proc. poszło dalej argumentując, że wirtualne aktywa zastąpią waluty fiducjarne w ciągu najbliższych 5–10 lat. Przewidywali nawet, że zbliża się koniec fizycznych pieniędzy.

- W zeszłym roku zaobserwowaliśmy znaczącą zmianę w sposobie myślenia globalnego ekosystemu finansowego o nowych modelach biznesowych napędzanych przez zasoby cyfrowe i o tym, jak odgrywa to znaczącą rolę w infrastrukturze finansowej - powiedziała Linda Pawczuk – amerykański lider blockchain i aktywów cyfrowych w Deloitte. Dodała, że tradycyjna bankowość już „fundamentalnie się przeżyła", a dyrektorzy finansowi muszą znaleźć alternatywne sposoby kreowania „wzrostu gospodarczego w przyszłości pieniądza".

43 proc. respondentów wyraziło opinię, że ich instytucje powinny przyjąć kryptowaluty jako opcję płatności. Wśród starszych menedżerów odsetek ten jest jeszcze wyższy i wynosi 63 proc.. Według co szóstej osoby z ankiety bariery regulacyjne są największą przeszkodą w szerszej akceptacji zasobów cyfrowych. 71 proc. obawia się, że cyberbezpieczeństwo w przestrzeni kryptograficznej wymaga poprawy.

Znakiem czasu jest, że PayPal umożliwił użytkownikom z Wielkiej Brytanii kupowanie, przechowywanie i sprzedawanie kryptowalut. Stało się to po uruchomieniu tej samej usługi w USA, po której nastąpiła realizacja transakcji z funkcją Crypto, umożliwiającą użytkownikom PayPal faktyczne wydawanie kryptowalut podczas dokonywania zakupów u sprzedawców internetowych. Tymczasem Bitcoin przekroczył w poniedziałek 50 000 dolarów po raz pierwszy od trzech miesięcy, gdy inwestorzy zwrócili się do kryptowaluty na okazyjne zakupy. Największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej osiągnęła aż 50 152,24 USD, najwięcej od połowy maja, rosnąc o 2,5 proc..

Bitcoin odzyskał siły po handlu w przedziale od około 30 000 do 40 000 USD przez wiele tygodni po tym, jak spadł z rekordowego poziomu blisko 65 000 USD w połowie kwietnia. Mimo to w ciągu ostatniego roku znacznie wzrósł.

Według CoinDesk, moneta powiązana z blockchainem ethereum, drugim co do wielkości krypto, wzrosła do 3 321 USD. Dogecoin był notowany po 0,32 USD, co oznacza wzrost o 1 proc. Inne cyfrowe monety, takie jak Stellar, Uniswap, XRP, Litecoin, Cardano, również notowały zyski w ciągu ostatnich 24 godzin.

Światowa adopcja kryptowalut wzrosła o 880 proc. między czerwcem 2020 r. a lipcem 2021 r., zgodnie z Global Crypto Adoption Index 2021 przez platformę danych blockchain Chainalysis. Indie zajmują drugie miejsce pod względem przyjęcia kryptowalut na całym świecie za Wietnamem, ale przed krajami takimi jak USA, Wielka Brytania i Chiny, wynika z raportu.

Żadna z kryptowalut może równać się z Bitcoinem pod względem ceny lub kapitalizacji rynkowej. Ale wraz z rozwojem technologii rośnie prawdopodobieństwo, że jedna z nich może ostatecznie go zastąpić. Pod względem funkcjonalności w najlepszej sytuacji jest Ethereum; pod względem zrównoważonego rozwoju - Cardano; pod względem prędkości - Solana, zaś pod względem zmienności - cyfrowy dolar.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.