REKLAMA
REKLAMA

Analizy

#WykresDnia: Boom na IPO w USA, a na GPW marazm

Na warszawskiej giełdzie pozyskiwanie kapitału przez przedsiębiorstwa w drodze pierwszej oferty publicznej właściwie zamarło. Zdecydowanie odmienna sytuacja panuje w Stanach Zjednoczonych.
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski
Foto: Bloomberg

We wtorek indeks S&P 500 ustanowił historyczny rekord notowań. Teraz giełdowi eksperci głowią się, czy (i kiedy) uda się pokonać poziom 3000 pkt.

Z pewnością w drodze na historyczne szczyty amerykańskim indeksom pomagał wzrost zainteresowania inwestycjami na rynku akcji dzięki giełdowym debiutom. W 2019 r. byliśmy świadkami m.in. wejścia na giełdę Ubera, który od pojawienia się na amerykańskim parkiecie dał zarobić inwestorom 6,4 proc. Prawdziwą gwiazdą jest jednak Beyond Meat, czyli producent roślinnych burgerów. Od swojego debiutu ta spółka zyskała już ponad 130 proc.

Dobry okres na rynku IPO w USA podsumowały w swoim artykule dziennikarki Bloomberga (Crystal Tse, Liana Baker) i jak podkreśliły, miniony kwartał był najlepszy na rynku IPO od czasu debiutu Alibaby we wrześniu 2014 r. (zobrazowały to także na przedstawionej grafice).

Niestety spoglądając na listę tegorocznych debiutów na GPW, pozostaje tylko pozazdrościć amerykańskim inwestorom.

Foto: GPW

SAŁ

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA