REKLAMA
REKLAMA

Analizy

Dług liczy na Rezerwę Federalną

Inwestorzy oczekują zmiany polityki monetarnej na świecie, co przyczyniło się do silnych spadków rentowności. Czy lekkie spowolnienie gospodarki w USA to wystarczający argument?
Foto: Bloomberg

W oczekiwaniu na środowe posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), a przede wszystkim publikację projekcji stóp procentowych, inwestorzy na rynku długu w ostatnim tygodniu odetchnęli z ulgą. Rentowności obligacji skarbowych się ustabilizowały. Jednak perspektywa łagodzenia polityki monetarnej przez najważniejsze banki centralne powinna wspierać wyceny papierów rządowych w najbliższych tygodniach.

Trwająca od jesieni ubiegłego roku hossa na globalnym rynku długu charakteryzuje się spadkiem rentowności obligacji na świecie przeciętnie o 80 pkt baz. Spośród rynków rozwiniętych najmniej zarobili inwestorzy nabywający japońskie 10-latki, których dochodowość spadła zaledwie o 28 pkt baz., z 0,16 proc. do -0,12 proc., osiągając i tak najniższy poziom od lipca 2016 r. Uchodzące za bezpieczną przystań papiery Szwajcarii dały zarobić na długim końcu 60 pkt baz., podobnie jak obligacje czeskie. Największe zyski liczą inwestorzy, którzy kupili australijskie 10-letnie papiery z rentownością 2,75 proc. w październiku 2018 r. Obecnie są one handlowane prawie 135 pkt baz. niżej, notując jednocześnie historyczne minima.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA