REKLAMA
REKLAMA

Akademia inwestycyjna

Na dywidendach można zarobić dużo więcej niż w banku

W tym roku zyskiem z akcjonariuszami podzieli się zdecydowanie mniej firm niż w 2019 r. Ale i tak na warszawskiej giełdzie można znaleźć hojne spółki. Co więcej, średnia stopa dywidendy może być w tym roku rekordowa.

W poprzednich latach najwięcej gotówki płynęło do akcjonariuszy spółek skarbu państwa, ale to się zmieniło; najwyższe dywidendy wypłacają teraz firmy prywatne.

Foto: Adobestock

Do tej pory swoje plany dywidendowe ogłosiło prawie sto firm notowanych na GPW. Trudno na razie prognozować, jaką łączną kwotę wypłacą akcjonariuszom, lecz jedno jest pewne: znacząco niższą niż w minionych latach.

Mimo wszystko inwestycja w spółki dywidendowe wciąż jest ciekawą opcją. Ponieważ wyceny akcji są teraz stosunkowo niskie, tegoroczna stopa dywidendy (wyrażony w procentach iloraz dywidendy na akcję oraz ceny akcji) prezentuje się wyjątkowo dobrze. Obecnie średnia stopa przekracza 4 proc. To naprawdę atrakcyjny poziom, zwłaszcza na tle niemal zerowego oprocentowania lokat bankowych. Tak wysoka stopa dywidendy nie była nawet w kryzysowym 2009 r.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA