Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W poprzednich latach najwięcej gotówki płynęło do akcjonariuszy spółek skarbu państwa, ale to się zmieniło; najwyższe dywidendy wypłacają teraz firmy prywatne.
Do tej pory swoje plany dywidendowe ogłosiło prawie sto firm notowanych na GPW. Trudno na razie prognozować, jaką łączną kwotę wypłacą akcjonariuszom, lecz jedno jest pewne: znacząco niższą niż w minionych latach.
Mimo wszystko inwestycja w spółki dywidendowe wciąż jest ciekawą opcją. Ponieważ wyceny akcji są teraz stosunkowo niskie, tegoroczna stopa dywidendy (wyrażony w procentach iloraz dywidendy na akcję oraz ceny akcji) prezentuje się wyjątkowo dobrze. Obecnie średnia stopa przekracza 4 proc. To naprawdę atrakcyjny poziom, zwłaszcza na tle niemal zerowego oprocentowania lokat bankowych. Tak wysoka stopa dywidendy nie była nawet w kryzysowym 2009 r.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
O obliczu I półrocza na rynkach w dużym stopniu zdecydował dolar - jego konsekwentne osłabienie, przypominające początek poprzedniej kadencji Trumpa, popchnęło w górę rynki wschodzące, na czym skorzystały też polskie akcje. Nasz Portfel edukacyjny notował półrocze najlepsze od... 2009 r.
Po rewelacyjnym pod względem stóp zwrotu I półroczu warszawskiej giełdy eksperci pozostają umiarkowanymi optymistami, jeśli chodzi o jej zachowanie w II połowie roku.
– Dziś być może jesteśmy świadkami odejścia od reguły „safe haven”, że jeżeli coś się dzieje, to pieniądz płynie do Stanów Zjednoczonych – mówi dr Kamil Gemra.
Sezonowość sprzyja obecnie inwestorom na warszawskiej giełdzie. Historycznie, lipiec jest bowiem jednym z najlepszych miesięcy na GPW – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
– Rynek z reguły z dwu-, trzykwartalnym wyprzedzeniem zaczyna dyskontować przyszłe zdarzenia w gospodarce, dawałoby nam to okolice lata czy też jesieni, wtedy ceny złota ponownie mogą zacząć się ożywiać – mówi Tomasz Gessner, główny analityk firmy Tavex.