Akademia Parkietu

Trudno będzie zarobić bez zaakceptowania ryzyka

Rafał Bogusławski _dyrektor ds. strategii i rozwoju produktów oszczędnościowych, Analizy Online
Foto: materiały prasowe

Załóżmy, że na nieoprocentowanym koncie w banku mam 100 tys. zł. I pomyślałam, żeby wpłacić część do funduszy. Jakiego rodzaju fundusze powinnam wziąć pod uwagę?

Dla tych osób, które nie tolerują nawet niewielkiego ryzyka, mam niezbyt dobrą wiadomość. O ile w ubiegłym roku, inwestując w fundusze papierów dłużnych (polskich uniwersalnych długoterminowych), uzyskaliśmy średnią stopę zwrotu na poziomie 3,8 proc., a w przypadku funduszy inwestujących w długoterminowe obligacje skarbowe nawet 6 proc., o tyle w tym roku trudno oczekiwać tak dobrych wyników. Fundusze dłużne, zwłaszcza te, które inwestują w krótkoterminowe papiery wartościowe, mogą przynieść 0,5–1 proc. W przypadku funduszy mających w portfelach długoterminowe papiery skarbowe sytuacja też nie wygląda różowo, ponieważ nie należy spodziewać się dalszego spadku rentowności obligacji, a więc wzrostu ich cen. Pozostają więc fundusze, które są bardziej ryzykowne.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.