Wykres tygodniowy USD/JPY
Na razie ta sytuacja nie prowadzi do nadmiernej aktywności japońskich oficjeli, którzy zwyczajowo byli przeciwko nazbyt szybkiej aprecjacji jena, choć oficjalnie mowa była zawsze o nadmiernej, niepożądanej zmienności na rynkach, oraz spekulacyjnych ruchach.
Wykres tygodniowy EUR/JPY
Niemniej w ostatnich miesiącach sytuacja się nieco zmieniła – oczekiwania związane z globalnym ożywieniem inflacji (chociaż nie widać tego jeszcze w danych z Japonii) zwiększyły presję na Bank Japonii odnośnie dyskusji nt. konieczności wyjścia z ultra-luźnej polityki (ujemne stopy procentowe i gigantyczny program QE). Na razie jednak są one skutecznie ucinane, choć sam prezes Kuroda przyznał w ostatnich dniach, iż Bank byłby na taką konieczność raczej dobrze przygotowany (czyli, że coś jest jednak na rzeczy). A tego typu spekulacje mogą w dłuższym horyzoncie umacniać jena.
Wątek USD/JPY to jeden z kluczowych elementów, który wpływa obecnie na koszyk BOSSA USD. Technicznie scenariusz spadkowy nie został jednak jeszcze przesądzony – nie udało się zejść poniżej minimów z ostatnich dwóch tygodni tj. 110.10 i 110,12.