Dolar amerykański:
Administracja Trumpa chce cięcia stawki podatku CIT do 15 proc. niezależnie od możliwości budżetowych – napisał dzisiaj dziennik Wall Street Journal powołując się na źródła wśród doradców prezydenta. Jednocześnie w innych mediach pojawiły się spekulacje, jakoby Donald Trump miał zgodzić się na odłożenie w czasie planów budowy muru na granicy USA z Meksykiem, co miałoby być ukłonem w stronę Kongresu, który do końca kwietnia musi przyjąć ustawę pozwalającą rządowi na dalsze zadłużanie się (inaczej część instytucji zostanie zamknięta).
20 proc. podatek od importu drewna z Kanady, oraz zapowiedź nałożenia analogicznego podatku na mleko wykorzystywane do produkcji serów – taką decyzję podjął wczoraj Donald Trump. Jednocześnie Sekretarz ds. Handlu, Wilbur Ross zapowiedział, że ten podatek będzie obowiązywał do 90 dni wstecz. Administracja USA zarzuca Kanadyjczykom nadmierne subsydiowanie rynku drewna i mleka.
Donald Trump przeprowadził telefoniczną rozmowę z niemiecką kanclerz Angelą Merkel ws. wypracowania wspólnego stanowiska ws. dalszego postępowania wobec Korei Północnej, ale i też rozwoju wypadków w Syrii, oraz na Ukrainie. Jednocześnie w prasie pojawiły się spekulacje, jakoby USA chciały stosownego stanowiska Rady Bezpieczeństwa ONZ i nałożenia dodatkowych sankcji na tej kraj.
Opinia: Wczoraj zwracałem uwagę, że nie można wykluczyć pozytywnej niespodzianki w kontekście zaplanowanej na jutro prezentacji założeń reformy podatkowej Donalda Trumpa. Na razie administracja USA zdaje się „dobrze rozgrywać" ten temat – jeżeli przecieki do WSJ uznać za prawdziwe, to Trump będzie raczej dążył do wypełnienia swoich obietnic dotyczących „znaczącego cięcia stawek podatków", niezależnie od możliwości budżetu. Można domniemywać, że w takiej sytuacji, albo liczy on na wznowienie rozmów i szanse na przepchnięcie zmian w systemie Obamacare, albo dodatkowe dolary w budżecie ma zapewnić tzw. szeroka ustawa o podatku granicznym, czyli boarder tax agreement. Oczywiście Biały Dom wolałby bardziej działać w taki sposób, jak to wczoraj zademonstrowano wobec Kanady – notabene może być to początek końca porozumienia NAFTA w obecnym kształcie – ale na dłuższą metę, raczej bardziej sprawiedliwy będzie BAT dla wszystkich, a nie tylko dla wybranych. Jeżeli to potwierdziłoby się w środę wieczorem, to byłby to mocny punkt dla dolara. Zwróćmy uwagę na rynkowe oczekiwania dotyczące czerwcowej podwyżki stóp przez FED – piątkowy spadek okazał się krótkotrwały, już wczoraj prawdopodobieństwo tego ruchu liczone wg. modelu CME FEDWatch powróciło wyraźnie ponad poziom 60 proc. i wynosi 66,5 proc. Zapowiedzi Trumpa mogą sprawić, że do końca tygodnia skoczy ono powyżej 70 proc.