Dolar amerykański:
Sytuacja na Półwyspie Koreańskim może przerodzić się w poważny konflikt, choć nadal będziemy dążyć do rozwiązania go środkami dyplomatycznymi – powiedział Donald Trump w wywiadzie dla agencji Reuters przeprowadzonym z okazji zbliżających się 100-dni prezydentury (w sobotę). Nie wykluczył jednak zupełnie użycia siły wobec północnokoreańskiego reżimu. Niemniej dał też do zrozumienia, że władze w Korei Południowej powinny zapłacić USA za przekazanie systemu antyrakietowego THAAD wartego 1 mld USD, a kwestię nadmiernego deficytu USA z tym krajem należy poddać jak najszybciej negocjacjom. Z wywiadu wynika też, że Trump pokłada spore nadzieje w tym, że to Chińczycy poprzez swoje wpływy rozwiążą problem Korei Północnej.
Model Atlanta FED GDPNow po wczorajszym dniu wskazuje zaledwie na 0,2 proc. wzrostu gospodarczego w I kwartale.
Opinia: Wstępne dane nt. wzrostu PKB w I kwartale mogą okazać się figurą dnia i zaważyć na pozycji dolara w końcu tygodnia. Odczyty poznamy o godz. 14:30 – szacunki wskazują na 1,1-1,2 proc. wzrost w ujęciu zanualizowanym po 2,1 proc. osiągniętych w I kwartale. Słabo, ale nie źle. Chyba, że uwzględnimy to, co pokazuje pesymistyczny model z Atlanty – zaledwie 0,2 proc. zwyżki. Warto będzie jednak patrzeć całościowo – jedną z ważnych pozycji będzie wskaźnik PCE Core – a także do przodu. Na ile dzisiejsze dane mogą zaważyć na trendzie obserwowanym w ostatnich dniach, czyli rosnącemu prawdopodobieństwu podwyżki stóp procentowych przez FED w połowie czerwca. Wczoraj nieznacznie się obniżyło, ale model CME FEDWatch wskazuje na 70,5 proc. (wcześniej 75 proc.).
Poza tym mamy jeszcze publikację indeksu Chicago PMI (obserwowany jest głównie pod kątem oczekiwań, co do publikowanego w poniedziałek ISM dla przemysłu), a także wskaźnika nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan. Ich waga może być już mniejsza. Podobnie jak zaplanowanych na wieczór wystąpień członków FED – Brainard (godz. 19:15), oraz Harkera (godz. 20:30).