Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Konrad Augustyński, zarządzający, TFI PZU
Podobnie jest na rynkach bazowych, choć krzywe ewidentnie się wypłaszczają. Krótki koniec znajduje się pod presją po bardziej jastrzębich w stosunku do oczekiwań posiedzeniach Fedu i Banku Anglii. Bankierzy centralni w dalszym ciągu wierzą, że pozytywne nastroje w gospodarkach się utrzymają oraz że zacieśniający się rynek pracy wreszcie przełoży się na presję inflacyjną. Rynek taki przekonany już nie jest. Na najbliższe 18 miesięcy wycenione są zaledwie dwie podwyżki stóp w USA, a spadające rentowności 30-letnich papierów odwzorowują brak wiary w solidny wzrost w tamtejszej gospodarce. Rychłej recesji może jeszcze nikt się nie spodziewa, ale szybsze zacieśnianie polityki monetarnej na pewno zwiększałoby prawdopodobieństwo takiego scenariusza.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Złoty w piątek notował symboliczne zmiany. Większe emocje powinny pojawić się w przyszłym tygodniu.
Indeks dolara wznawia spadki po przyjęciu przez Kongres USA przełomowej ustawy fiskalnej Donalda Trumpa. Dodatkowe 3,4 biliona dolarów deficytu i długofalowe skutki zmian w polityce socjalnej generują obawy o stabilność gospodarczą USA, a nadchodzące cła wspierają odpływ kapitału do bezpiecznych rajów walutowych.
Dzisiaj Amerykanie obchodzą Dzień Niepodległości i aktywność na rynkach będzie generalnie mniejsza. Nie oznacza to jednak, że będzie nudno.
W piątkowy poranek złoty notował niewielkie zmiany. Może tak być przez cały dzień, tym bardziej że wolne mają dzisiaj inwestorzy w Stanach Zjednoczonych.
Dzisiejszy kalendarz jest bardzo napięty, ponieważ dane o zatrudnieniu w USA zostaną opublikowane dzień wcześniej ze względu na zamknięcie rynków amerykańskich w piątek z okazji święta 4 lipca. Co więcej, inwestorzy poznają kluczowe dane PMI z Europy oraz USA, dane ISM z USA, a także najnowsze komentarze Prezesa Glapińskiego w sprawie stóp procentowych.
Nieoczekiwana decyzja Rady Polityki Pieniężnej pogłębiła środową przecenę krajowej waluty.