Kluczowe informacje z rynków:
USA: Opublikowane w piątek po południu dane Departamentu Pracy USA pokazały spadek liczby nowych etatów w sektorach pozarolniczych o 33 tys. we wrześniu (po raz pierwszy od października 2010 r.). Szacunki zakładały ich wzrost o 80 tys. Niemniej stopa bezrobocia spadła do 4,2 proc. (najniższy poziom od maja 2011 r.), w dół poszedł też wskaźnik bezrobocia U6 (8,3 proc. wobec 8,6 proc. wcześniej), a dynamika płac przyspieszyła do 0,5 proc. m/m i 2,9 proc. r/r (w ujęciu rocznym osiągając najwyższy poziom od 8 lat). Z kolei spiker Izby Reprezentantów dał do zrozumienia, że reforma podatkowa będzie wdrożona od 1 stycznia 2018 r. Agencje zacytowały też słowa Erica Rosengrena z FED, którego zdaniem Rezerwa Federalna powinna odpowiedzieć na poprawiające się dane z rynku pracy.
KOREA PÓŁNOCNA: Pojawiły się spekulacje, jakoby reżim przygotowywał się do kolejnej próby militarnej w kontekście zaplanowanych na wtorek obchodów Święta Pracy, a rakieta mogłaby sięgnąć zachodniego wybrzeża USA. Niemniej południowokoreańska agencja Yonhap powołując się na źródła wojskowe próbuje dzisiaj rano dementować te plotki.
HISZPANIA / KATALONIA: W najbliższy wtorek 10.X. o godz. 18 naszego czasu odbędzie się specjalne posiedzenie regionalnego parlamentu, na którym premier Katalonii Carles Puigdemont ma ogłosić jednostronną deklarację o niepodległości tego regionu (zapowiedział to w niedzielę wieczorem dla lokalnej stacji telewizyjnej TV3). Tymczasem premier Hiszpanii Mariano Rajoy ponownie dał do zrozumienia, że rozmowy w sprawie przyszłości regionu byłyby możliwe tylko w sytuacji rezygnacji z w/w deklaracji przez regionalnych polityków. Nie wykluczył możliwości zastosowania przez Madryt Artykułu 155 hiszpańskiej konstytucji, która odebrałaby autonomię regionu, co nazwał opcją atomową. Tymczasem kolejne firmy deklarują plany przeniesienia swoich siedzib z Katalonii.
TURCJA: Turcja zawiesiła w niedzielę wydawanie wiz w swoich placówkach na terenie USA, po tym jak wcześniej podobnie postąpił Waszyngton w odpowiedzi na zatrzymanie w ubiegłym tygodniu pracownika amerykańskiego konsulatu w Stambule pod zarzutem szpiegostwa i próby obalenia władz w Turcji (współpracy z Fethullahem Gulenem).