Kluczowe informacje z rynków:
USA: Pojawiły się plotki, że prezydent Donald Trump może mianować nowego szefa FED, jeszcze przed zaplanowanym wyjazdem do Azji, czyli do 3 listopada. Jednocześnie źródło w Białym Domu poinformowało, że prezydent cały czas rozważa wybór z 5 kandydatów. Są nimi Janet Yellen, z którą najprawdopodobniej spotka się formalnie w czwartek, Jerome Powell, Kevin Warsh, John Taylor, oraz Gary Cohn. Według ekonomistów pytanych przez agencję Reuters największe szanse na Jerome Powell, obecny wiceprezes FED. Zapewnił by on kontynuację dotychczasowej polityki firmowanej przez Janet Yellen.
CHINY: W środę rozpoczął się XIX zjazd Komunistycznej Partii Chin. Otworzyło je długie wystąpienie Xi Jinpinga (prezydenta, oraz sekretarza generalnego KPCh), który zaprezentował m.in. wizje rozwoju państwa do 2050 r. W pierwszej fazie budowane będą fundamenty w oparciu o umiarkowanie zamożne społeczeństwo, a później kraj ma umocnić swoje globalne wpływy, także poprzez modernizację armii. Zaznaczył jednak, że jego kraj nigdy nie będzie dążył do hegemonii, ani też prowadził ekspansywnej polityki. Dużo miejsca poświecił nadal kluczowej roli Partii we wszystkich dziedzinach, a także zachowanie jedności kraju (kwestia prowincji Xinjang, oraz Tybetu, oraz temat niepodległości Tajwanu). Xi Jinping mówił też o destrukcyjnym czynniku korupcji, oraz zaznaczył, że w gospodarce decydującą rolę powinna odgrywać samoregulacja oparta o zasady wolnego rynku.
EUROSTREFA / KATALONIA: Szef katalońskiego rządu powiedział, że w sytuacji kiedy władze w Madrycie rozpoczęły aresztowania członków separatystycznych władz, dialog nt. przyszłości regionu może być utrudniony. Na dzisiaj zaplanowano wystąpienie premiera Hiszpanii Mariano Rajoy'a, który może zapowiedzieć kolejne działania mające na celu ograniczanie autonomii regionu, nie czekając do jutra, kiedy to mija termin ultimatum postawionego Carlesowi Puidgmentowi (wiążąca deklaracja nt. niepodległości regionu). Tymczasem rzecznik katalońskich władz dał do zrozumienia, że Barcelona nie przedstawi nic ponad to, co jest już wiadome, odmawiając tym samym zrzeczenia się niepodległości.
POROZUMIENIE NAFTA: Pojawiły się informacje, że Kanada i Meksyk odrzuciły propozycje administracji Trumpa zmierzające do zmiany warunków porozumienia handlowego NAFTA. Niemniej negocjacje będą nadal kontynuowane. Ich „deadline" został przesunięty z końca b.r. na marzec 2018 r.