PLN kwotowany jest przez inwestorów następująco: 4,2030 PLN za euro, 3,5429 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,5964 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7683 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,328% w przypadku obligacji 10-letnich.
Początek tygodnia na rynku PLN nie przyniósł większych zmian na wycenach. Inwestorzy czekają na dzisiejsze zakończenie posiedzenia RPP – rynek zastanawia się czy ostatnie mocne dane makro (PKB oraz rynek pracy) skłonią część przedstawicieli Rady do zaostrzenia stanowiska. Bazowy scenariusz w dalszym ciągu zakłada jednak sygnalizację podwyżek w I/II i ostateczną podwyżkę pod koniec 2018r. Moment podwyżek stóp przez RPP jest o tyle istotny, iż w przyszłym roku FED będzie kontynuował zacieśnianie polityki monetarnej, co bezpośrednio przekładać się będzie na dyferencjał stóp procentowych z walutami EM. Na szerokim rynku inwestorzy wyczekują dalszych losów ustawy podatkowej w USA. Po przegłosowaniu w Senacie kolejnym krokiem jest połączenie legislacyjne nowo przyjętych przepisów z dotychczas obowiązującymi. W szerszym ujęciu PLN pozostaje mocny, jednak dynamika aprecjacji uległa wyhamowaniu.
W trakcie dzisiejszej sesji poznamy decyzję RPP w zakresie stóp procentowych – rynek nie oczekuje zmian, a uwaga skoncentruje się na wypowiedziach poszczególnych członków Rady. Na szerokim rynku mamy dzień spod znaku publikacji usługowych indeksów PMI. Ponadto warto zwrócić uwagę na publikację PKB za III z Węgier, w świetle ostatnich ruchów NBH.
Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy utrzymanie kursu PLN blisko wsparć. Wyjątek stanowi tu umocnienie względem GBP wynikające ze słabości funta na szerokim rynku po tym jak spotkanie May-Juncker nie przyniosło porozumienia.
Konrad Ryczko