Kluczowe informacje z rynków:
USA: Opublikowane wczoraj szacunki ADP za listopad pokazały wzrost etatów w sektorze prywatnym o 190 tys., zgodnie z prognozami. Wczoraj poznaliśmy też ostateczne dane nt. wydajności pracy w sektorze pozarolniczym – w III kwartale wzrost wyniósł 3,0 proc. wobec spodziewanych 3,3 proc., koszty pracy spadły o 0,2 proc. przy prognozie wzrostu o 0,2 proc.
USA / PODATKI: Wczoraj Senat mianował osoby, które będą oddelegowane do prac nad wspólną wersją reformy podatkowej. Szef większości w Izbie Reprezentantów wyraził nadzieję, że tempo prac sprawi, że prezydent Trump podpisze ustawę podatkową jeszcze przed Świętami. Prasa spekulowała o możliwości zmiany proponowanej stawki CIT z 20 na 22 proc., ale zostało to zdementowane przez czołowych polityków Partii Republikańskiej. Tymczasem agencja S&P stwierdziła, że obniżka podatków może zwiększyć deficyt i wymusić na FED dalsze podwyżki stóp procentowych.
USA / LIMIT ZADŁUŻENIA: Komisja Izby Reprezentantów przegłosowała wczoraj ustalenia pozwalające wykorzystać dodatkowe oszczędności, które mogą pozwolić uniknąć konieczności podniesienia limitu zadłużenia do 22 grudnia, teraz propozycje te trafią pod obrady całej izby. Tymczasem Sekretarz Skarbu Mnuchin wezwał wczoraj do podjęcia nadzwyczajnych oszczędności przed administrację rządową i wezwał polityków do jak najszybszego podniesienia limitu zadłużenia kraju. Prasa spekuluje jednak, jakoby Republikanie będą chcieli wymóc na Demokratach takie ustalenia, które pozwolą uniknąć konieczności kolejnego głosowania przed listopadowymi wyborami do Kongresu.
WIELKA BRYTANIA: Prasa spekuluje o tym, jakoby minister ds. Brexitu David Davies chciał odejścia premier May jeszcze przed Świętami, jeżeli do tego czasu nie uda się zawrzeć porozumienia z Unią Europejską odnośnie przejścia do kolejnego etapu negocjacji ws. wyjścia z UE. Tymczasem premier Irlandii poinformował, że po rozmowie z premier May udało się wypracować kompromis zakładający, że nie będzie „twardej granicy" pomiędzy Irlandią, a Irlandią Północną, ale Londyn nie przedstawił jeszcze ostatecznych propozycji do Brukseli. Porozumienie irlandzkie jest jednak krytykowane przez sojusznika torysów w Izbie Gmin – unionistów z DUP.