Kluczowe informacje z rynków:
CHINY: Nadwyżka handlowa w listopadzie wyniosła 40,21 mld USD wobec szacowanych 35 mld USD dzięki wyraźnemu przyspieszeniu dynamiki eksportu do 12,3 proc. r/r (to największy wzrost od marca, a szacowano jedynie 5 proc. r/r). Z kolei import rósł w tempie 17,7 proc. r/r (oczekiwano 11,3 proc. r/r).
JAPONIA: Ostateczna dynamika wzrostu PKB w III kwartale wyniosła 0,6 proc. k/k i 2,5 proc. w ujęciu zanualizowanym – tymczasem oczekiwania wynosiły 0,4 proc. k/k i 1,5 proc. w ujęciu zanualizowanym. To zasługa wyraźniejszego wzrostu wydatków kapitałowych firm – o 1,1 proc. k/k wobec szacowanych 0,4 proc. k/k.
WIELKA BRYTANIA: Zdaniem Komisji Europejskiej przedstawione przez Wielką Brytanię kolejne propozycje pozwalają przejść do kolejnej fazy negocjacji dotyczących Brexitu. Dzisiaj zaplanowano spotkanie premier Theresy May z szefem KE Jean-Claude Junckerem, na którym oficjalnie zostanie ogłoszone zawarcie porozumienia. Te musi być jeszcze zaakceptowane przez przywódców UE na szczycie 14-15 grudnia. Impas w kwestii granicy z Irlandią został przełamany, chociaż zdaniem lidera północnoirlandzkich unionistów z DUP, którzy warunkowo wspierają rząd Theresy May w Izbie Gmin, jest jeszcze wiele do zrobienia.
USA: Zdaniem lidera Demokratów w Senacie, Chucka Schumera, rozmowy w sprawie podwyższenia limitu zadłużenia USA idą w dobrym kierunku. Udało się przegłosować ustawę wstrzymującą cześć rządowych wydatków, co pozwoli „dotrwać" instytucjom do 22 grudnia (uchwała została przyjęta stosunkiem głosów 81-14). Niemniej najpóźniej do tego czasu Kongres musi zgodzić się na podniesienie limitu zadłużenia. Tymczasem prasa spekuluje, że w styczniu Biały Dom może zainicjować temat inwestycji strukturalnych.