Mocny układ na USD/JPY

Wątpliwości widoczne wczoraj popołudniu, zostały dzisiaj wyraźnie rozwiane. Para USD/JPY znalazła się powyżej oporu przy 113,00 i jesteśmy na dobrej drodze do testowania okolic szczytów z października i listopada w okolicach 114,30. Lokalne maksimum z 6 października przy 113,43 nie powinno stać się większą przeszkodą.

Publikacja: 08.12.2017 15:07

Mocny układ na USD/JPY

Foto: AFP

Dzisiaj jen to druga po funcie waluta, która traci w relacji do dolara. O ile ruchy na GBP to emocje i spekulacje związane z tematem Brexitu, o tyle słabość JPY, zwłaszcza w relacji do USD, to prosta konstatacja zbliżającego się posiedzenia FED. Dywergencja polityk prowadzonych przez BOJ i FED jest zanadto widoczna...

Opublikowane o godz. 14:30 dane z amerykańskiego rynku pracy tylko na chwilę osłabiły USD. O ile liczba nowych etatów poza sektorem rolniczym przewyższyła oczekiwania – wzrost wyniósł w listopadzie 221 tys. – a stopa bezrobocia pozostała na rekordowo niskim poziomie 4,1 proc., to rynek słusznie skupił się na temacie płac. Tu jednak nieco się rozczarował – wzrost o 0,2 proc. m/m to jednak nie spodziewane 0,3 proc. m/m – chociaż z drugiej strony, czy poprzeczka nie była dzisiaj zawieszona nieco za wysoko? W ujęciu rocznym dynamika płac powróciła do 2,5 proc. r/r. Z punktu widzenia przyszłotygodniowej decyzji FED i możliwego przekazu (trzy podwyżki w 2018 r.) nie zmieniło się wiele.

Rynek może dalej rozgrywać dolara poprzez temat FED (decyzja w środę wieczorem), oraz reformy podatkowej (chociaż tu jak w polityce bywa mogą pojawić się różne spekulacje przed 22 grudnia, kiedy to Republikanie wyznaczyli sobie deadline dla wypracowania jednolitej wersji ustawy, jej ponownego uchwalenia przez obie izby Kongresu, oraz wysłania do podpisu prezydenta).

Foto: DM BOŚ

Wykres dzienny USD/JPY

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Waluty
Dolar wciąż pod presją, a dług rozpala emocje
Waluty
Złoty imponuje siłą w ostatnim czasie, ale jest ona mocno wybiórcza
Waluty
Amerykański dolar skazany jest na jeszcze mocniejszą przecenę?
Waluty
Słabość dolara wspiera metale szlachetne. Jak długo może jeszcze potrwać?
Waluty
Korona norweska ostatni raz była tak mocna prawie dwa lata temu
Waluty
Adam Glapiński wciąż pozostaje sprzymierzeńcem złotego