Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2096 PLN za euro, 3,5783 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,6111 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7675 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,227% w przypadku obligacji 10-letnich.
W piątek obserwowaliśmy lekkiego podbicie kwotowań PLN oraz nieco droższy dług w ślad za rynkami bazowymi. Miniony tydzień, choć przyniósł posiedzenia kluczowych instytucji centralnych nie wpłynął znacząco na handel na walutach EM, w tym PLN. Po posiedzeniach FED&ECB uwaga rynków przesuwa się na temat reformy podatkowej w USA. Wedle weekendowych informacji amerykański Kongres powinien we wtorek aprobować ostateczny kształt ustawy, która pod koniec tygodnia miałaby zostać podpisana przez D. Trumpa. Rozpoczynający się tydzień zawiera szereg istotnych wskazań makro z krajowej gospodarki – od dzisiejszych danych z rynku pracy, przez wtorkowe wskazania z zakresu sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej, do minutes RPP oraz stopy bezrobocia za listopad. Same reakcje rynkowe na wskazania makro z Polski są jest dość wytłumione – inwestorzy mają świadomość stanowiska wait'n'see w wykonaniu Rady.
W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane GUS dot. zatrudnienia (oczek. 4,4% r/r) oraz wynagrodzenia (oczek. 7,1% r/r) za listopad. Inwestorzy oczekują więc lekkiego spadku dynamiki zatrudnienia przy stabilizacji dynamiki płac.
Z rynkowego punktu widzenia kurs EUR/PLN porusza się w ramach konsolidacji 4,1866(4,20) – 4,2211 PLN. CHF/PLN sygnalizuje analogiczny zakres ruchów 3,5780-3,6300 PLN.
Konrad Ryczko