Kluczowe informacje z rynków:
USA/ TRUMP / WOJNY HANDLOWE: New York Times jako pierwszy poinformował o decyzji Gary'ego Cohn'a, który zrezygnował ze stanowiska głównego doradcy gospodarczego Donalda Trumpa, chociaż spekulacje na ten temat nasiliły się już kilka godzin wcześniej. Cohn ma odejść w najbliższych tygodniach, tymczasem mamy już giełdę potencjalnych nazwisk następcy. To Andrew Puzder (którego Trump próbował już osadzić na stanowisku Sekretarza Pracy w ubiegłym roku), Peter Navarro (jest ekonomistą, ale spoza mainstreamowego nurtu, obecnie pełni funkcję szefa Narodowej Rady ds. Handlu przy Białym Domu, zasłynął z ostrej krytyki wobec Chin, opowiada się m.in. za radykalnymi działaniami mającymi ograniczyć nadmierny deficyt handlowy USA), oraz dziennikarz CNBC Lawerence Kudlow (miał krótkie epizody w administracji, był na liście do objęcia tego stanowiska w grudniu 2016 r.). Sam Donald Trump stwierdził, że decyzję podejmie wkrótce, a chętnych do objęcia tego stanowiska jest wielu. Tymczasem spiker Izby Reprezentantów Paul Ryan ponownie wezwał Biały Dom do wycofania się z ostatnich propozycji, jego zdaniem taryfy celne powinny być bardziej dopasowane. Z kolei szef senackiej większości Mitch McConnell przyznał, że większość senatorów jest zaniepokojona sytuacją, obawiając się, że doprowadzi ona do wojny handlowej.
USA/ FED: Robert Kaplan z oddziału FED w Filadelfii (bez prawa głosu w FOMC) powtórzył, że Rezerwa może podnieść w tym roku stopy procentowe trzy razy. Dodał, że jest zbyt wcześnie, aby móc oceniać wpływ ostatniego zamieszania z cłami na politykę FED. Stwierdził jednak, że byłoby źle dla konkurencyjności amerykańskiej gospodarki, jeżeli doszłoby do pogorszenia relacji handlowych z Kanadą i Meksykiem. Agencje odnotowały też słowa „gołębiej" w ostatnich miesiącach Lael Brainard z zarządu FED, której zdaniem ostatnie dane zwiększają przekonanie, że uda się osiągnąć cel inflacyjny, a sytuacja w gospodarce może zachęcać do przyspieszenia tempa podwyżek stóp.
KOREA PÓŁNOCNA: Wczoraj przedstawiciele Korei Południowej poinformowali po przeprowadzonych rozmowach, że Kim Dzong Un byłby skłonny rozmawiać o programie atomowym w zamian za gwarancje dla utrzymania reżimu.
AUSTRALIA: Dane nt. dynamiki PKB w IV kwartale rozczarowały – dynamika wyniosła 0,4 proc. k/k i 2,4 proc. r/r. Agencje odnotowały też wypowiedzi szefa RBA, który dał do zrozumienia, że nie widzi powodów do zmiany polityki monetarnej w krótkim terminie.