Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 14.09.2021 05:00 Publikacja: 14.09.2021 05:00
Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.
Foto: materiały prasowe
Na krajowym rynku długu rentowności obligacji wzrosły wzdłuż całej krzywej o 4–6 pkt. baz. Wypowiedzi prezesa NBP schłodziły oczekiwania na szybkie podwyżki stóp, jednak nie zmieniają średniookresowej perspektywy normalizacji polityki pieniężnej także w Polsce, stąd reakcje rynku na wypowiedzi bankierów centralnych były krótkotrwałe. Termin pierwszej podwyżki może się przesunąć w czasie, jednak skala łącznego zacieśnienia zasadniczo nie musi się zmienić. Zwyżki rentowności krajowego długu powinny być kontynuowane w średnim okresie, choć w tym tygodniu ten ruch może być powstrzymany przez przetarg odkupu NBP. W kolejnych dniach uwagę inwestorów skupiać będzie odczyt inflacji w USA, który zapewne potwierdzi utrzymanie się wysokiej presji cenowej, wspierając oczekiwania na normalizację polityki monetarnej przez Fed. Z drugiej strony dane o produkcji przemysłowej w USA oraz dane z Chin mogą wskazać na schłodzenie aktywności ekonomicznej, nasilając obawy o perspektywy globalnej gospodarki. Kombinacja takich danych może sprzyjać dolarowi, a jednocześnie zwiększyć zmienność notowań. Przestrzeń do dalszego osłabienia złotego jest niewielka i przy braku negatywnych niespodzianek z otoczenia zawietrznego nie uważam, aby kurs EUR/PLN na trwale przekroczył 4,55.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dolar bardzo osłabł w ostatnich tygodniach, a najbardziej zyskała względem niego rosyjska waluta. To również efekt nadziei na rozejm w Ukrainie.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Rubel rosyjski umocnił się w tym roku bardziej niż jakakolwiek inna waluta czy metal szlachetny. To m.in. skutek działania mechanizmu kontroli przepływu kapitału.
Para EUR/USD w poniedziałek przebiła poziom 1,14, który ostatnio był widziany w 2022 r. Analitycy spodziewają się, że to jeszcze nie koniec ruchu „na północ”.
Mimo że w środę jest „dzień wyzwolenia”, to wciąż jest bardzo dużo niewiadomych. To szkodzi rynkom, ale przede wszystkim też biznesowi. Widzę jednak przestrzeń do tego, aby dolar odreagował ostatnią słabość – mówi Marek Rogalski, analityk DM BOŚ.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Złoty w środę notował nieznaczne ruchy. Rynek walutowy czeka na nowe impulsy.
Rozmowy amerykańsko-rosyjskie na temat zakończenia wojny w Ukrainie przyczyniły się do znacznego umocnienia euro w porównaniu do większości walut. Ewentualne zawieszenie broni jest korzystne dla europejskich akcji i przyczyni się do spadku cen gazu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas