Big Cheese Studio z porażką w Chinach

Na rynku chińskim sprzedano zaledwie 35 sztuk gry „Cooking Simulator”, co przełożyło się na przychód w wysokości 349 dolarów.

Aktualizacja: 23.11.2023 13:24 Publikacja: 20.11.2023 12:33

Big Cheese Studio z porażką w Chinach

Foto: materiały prasowe

Ponad 5 proc. tracą w poniedziałek akcje Big Cheese Studio po publikacji informacji o sprzedaży w Chinach. 16 listopada spółka otrzymała od swojego partnera, Silk Road Games raport sprzedażowy gry „Cooking Simulator” na rynku chińskim za okres od 25 lipca do 13 listopada. Z raportu wynika, że na dzień 13 listopada 2023 r. na rynku chińskim sprzedano 35 sztuk gry, co przełożyło się na przychód w wysokości 349 USD - przed prowizją partnera, dystrybutora oraz przed zwrotami i opodatkowaniem.

Wcześniej spółka nie ukrywała, że ma duże oczekiwania dotyczące sprzedaży w Chinach.

„Tymczasem sprzedaż gry na rynku chińskim (…) jest mocno poniżej oczekiwań zarządu i nie poskutkowała rozpoznaniem istotnych przychodów z tego tytułu” – czytamy w raporcie bieżącym.

Analitycy informację oceniają negatywnie.

„Oczekiwaliśmy, że sprzedaż „Cooking Simulator” na rynku chińskim będzie na tyle istotna, że wspomoże w kolejnych miesiącach monetyzację tej gry, przed jej dalszą deprecjacją” - czytamy w porannym biuletynie DM BDM.

Chiny są drugim (tuż za USA) co do wartości rynkiem gier na świecie. Jego wartość przez Newzoo szacowana jest na ok. 44 mld dolarów. Motorem napędowym chińskiego rynku jest segment mobilny.

Zarząd Silk Road Games

Właściwa kampania marketingowa Cooking Simulator na rynku chińskim jeszcze się nie rozpoczęła. W naszej ocenie informowanie o poziomie sprzedaży gry – przed rozpoczęciem startu tych działań – jest krzywdzące i może wprowadzać rynek w błąd. Pragniemy podkreślić, że obecna sprzedaż nie wynika z braku naszego zaangażowania. Jesteśmy w zaawansowanym procesie pozyskiwania zezwoleń związanych z planowaną kampanią reklamową Cooking Simulator na chińskim rynku. Dopiero po ich uzyskaniu – co jest czasochłonne i wymagające – ruszymy z szeroką promocją tytułu. Tamtejsza cenzura nie dotyczy tylko treści w grach, ale również wszelkich przekazów marketingowych i innych materiałów promocyjnych związanych z danym tytułem.
Pozostałe kwestie techniczne oraz biznesowe, które nie pozwoliły dotychczas osiągnąć satysfakcjonującego poziomu sprzedaży to: brak optymalizacji gry na komputery o słabszych parametrach technicznych oraz fakt, że gra w wersji ISBN nie dostała patcha po uzyskaniu numeru wydawniczego i jest słabszej jakości produktem, niż ten, który sprzedaje się na Steam Global. Ponadto tytuł został wydany bez DLC co spowodowało, że był mniej atrakcyjny niż odpowiednio Cooking Simulator na Steam Global, gdzie DLC są ważną częścią przychodów i budowania popularności produkcji.
Bardzo selektywnie dobieramy do naszego portfolio gry, których jesteśmy dystrybutorem w Chinach. Stawiamy na tytuły o dużym potencjale sprzedażowym – dokładnie tak jest w przypadku Cooking Simulator. Jesteśmy pełni optymizmu, co do dalszej sprzedaży projektu. Przed nami duża kampania marketingowa promująca tytuł w Państwie Środka, która z pewnością przyciągnie uwagę graczy, a jej wyniki wpłyną na realną sprzedaż. Co ważne, potwierdziliśmy możliwość wprowadzenia Cooking Simulator na największą platformę w Chinach (Wegame), gdzie potencjał sprzedażowy jest bardzo duży i jednocześnie brak potrzeby trójstronnej integracji (jak w przypadku Steam Global/Steam China) znacząco ułatwia obserwowanie prawdziwych efektów sprzedażowych. Kontynuujemy naszą pracę mającą na celu właściwą promocję gry Cooking Simulator, a w efekcie jej sukces w Azji.

Technologie
Lichthund szykuje się do debiutu
Technologie
PlayWay nie zwalnia tempa
Technologie
Wieści z CI Games zaniepokoiły rynek. Mocna przecena
Technologie
Prowly przejęło Brand24
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Technologie
PlayWay pokazuje wyniki. Zarobił ponad 100 mln zł
Technologie
Złe wieści z CI Games. Akcje tanieją