UOKiK sprawdza klauzule inflacyjne

Ruszyło postępowanie sprawdzające nowe praktyki Orange, T-Mobile i P4. Na tym nie koniec.

Publikacja: 24.11.2022 21:00

UOKiK sprawdza klauzule inflacyjne

Foto: Adobe Stock

Wprowadzone przez Orange Polska, P4 (Play) i T-Mobile Polska zapisy pozwalające podnosić opłaty za usługi o inflację (tzw. klauzule inflacyjne) budzą wątpliwości prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ruszyło oficjalne postępowanie sprawdzające, czy mają one charakter klauzul naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Urząd przyznaje, że przygląda się również innym sektorom gospodarki, ale nie zdradza którym. Według naszych informacji zamierza w perspektywie kilku tygodni wszcząć analogiczne postępowanie jak to wobec operatorów.

Małgorzata Cieloch, rzeczniczka UOKiK-u, nie chciała zdradzić, o jakie sektory chodzi. Dość powszechnie klauzule inflacyjne stosowane są przez właścicieli nieruchomości, w tym galerii handlowych. Na ryzyko wzrostu kosztów z nich płynące narażone są m.in. sklepy czy kina.

Kwestie te komentowali niedawno na naszych łamach prezes VRG Janusz Płocica oraz Tomasz Jagiełło, prezes sieci kin Helios.

3 proc.

taka musi być inflacja w 2022 r., aby operatorzy telekomunikacyjni mogli podnieść ceny abonentom, którzy podpisali w tym roku pierwsze umowy zawierające inflacyjne klauzule.

O tym, że niektórzy operatorzy telekomunikacyjni zdecydowali się wprowadzić do nowych umów z klientami zapisy pozwalające podnieść ceny z powodu inflacji, informowaliśmy jako pierwsi, po wypowiedzi szefa Orange Polska Juliena Ducarroza. To, że UOKiK zamierza się przyglądać umownym zapisom, zapowiedział wtedy Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. W czwartek zapowiedź ta stała się ciałem i ogłoszono formalne postępowanie wyjaśniające w sprawie Orange Polska, T-Mobile Polska i P4 (właściciel Play i UPC).

Orange i T-Mobile w umowach zapewniły sobie możliwość zmiany cen, jeśli inflacja w Polsce w tym roku wyniesie odpowiednio minimum 3,5 i 3 proc. Obie firmy zamierzają informować abonentów o planowanych podwyżkach z wyprzedzeniem i dają im możliwość rezygnacji z usług bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Telekomy zawarły w zapisach umownych również zobowiązanie do obniżenia cen, jeśli inflacja spadnie.

Z kolei P4 podwyżki cen uzależnia nie tylko od inflacji, ale również od kursu euro.

UOKiK uważa, że konsumenci mogą mieć wątpliwości, co faktycznie ich czeka, bo z klauzul nie wynika dość jasno, kiedy operator na powrót obniży ceny.

Z dużych telekomów klauzul inflacyjnych nie wprowadził tylko Cyfrowy Polsat. W czwartek akcje spółki drożały, ale rósł też – i silniej niż Polsatu – kurs Orange Polska.

Technologie
Atende zamieniło straty w zyski. Akcje drożeją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Polskie firmy ciągle nie mogą wyjść z dołka
Technologie
yarrl z dużą umową. Akcje drożeją
Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Technologie
Cloud Technologies przejmuje w Kanadzie
Technologie
Spyrosoft idzie jak burza. Akcje drożeją