France Telecom: poprzemy pomysły TP na przejęcia

Nowy szef francuskiego giganta uważa, że Polska to nadal dobrze rokujący rynek dla takiego inwestora jak FT. Twierdzi, że spółce zależnej najbliżej jest do konsolidacji w segmencie telefonii mobilnej

Publikacja: 18.03.2010 07:09

Stephane Richard (z prawej), prezes France Telecom, zapewnił, że francuski inwestor chce umocnić poz

Stephane Richard (z prawej), prezes France Telecom, zapewnił, że francuski inwestor chce umocnić pozycję w Polsce, m.in. ze względu na siłę naszej gospodarki.

Foto: GG Parkiet, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Nie – odpowiedział Stephane Richard, prezes France Telecom, pytany, czy strategiczny inwestor Telekomunikacji Polskiej oczekuje dodatkowej dystrybucji zysków w tym roku. Zarząd polskiej firmy zadeklarował wcześniej, że wypłata wyniesie 1,5 zł na akcję (w sumie ponad 2 mld zł). W poprzednich latach TP przeprowadzała dodatkowo skup akcji własnych, jednak FT nie brało w nim udziału.

[srodtytul]Resztówka nie taka ważna[/srodtytul]

Prezes FT (Richard zastąpił w marcu Didiera Lombarda) przebywał w Warszawie przy okazji spotkania tzw. TOP 1000, czyli głównych menedżerów grupy TP. Spotkać miał się m.in. z prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anną Streżyńską i ministrem Michałem Bonim.

Richard nie wykluczył, że France Telecom wróci do rozmów ze Skarbem Państwa w sprawie odkupienia resztówki akcji TP (4 proc. kapitału). – Konsolidujemy w pełni TP i nie mamy potrzeby wzmacniać naszego zaangażowania kapitałowego, ale jeśli nadarzy się okazja lub oferta ze strony polskiego rządu, rozważymy ją – powiedział Richard. – Na razie nie mamy tego w planach – dodał.

[srodtytul]Wkrótce nowa strategia FT [/srodtytul]

Nowy prezes FT jest w trakcie prac nad pięcioletnim planem strategicznym dla międzynarodowej grupy. – Ogłosimy go przed latem, a następnie odbędzie się road show, podczas którego będę wyjaśniał inwestorom założenia projektu – zapowiedział Richard. Pytany, czy nowa strategia FT może sprawić, że zmieni się także przedstawiona niedawno zmodyfikowana strategia TP – zaprzeczył. – Naszym celem jest przygotowanie mapy drogowej dla grupy FT z jasnymi priorytetami obejmującymi marketing, zasoby ludzkie (HR), działalność zagraniczną. Będzie to także okazja, aby podtrzymać, że istotne są dla nas rynki Europy oraz Afryki i Bliskiego Wschodu – powiedział Richard dziennikarzom w Warszawie.

– Jesteśmy znaczącym graczem w Europie i nadal mamy tu dużo do zrobienia, aby rozszerzyć naszą obecność – dodał. Nie wyszczególnił, które nowe rynki europejskie interesują FT. – Doprowadziliśmy do joint venture z Deutsche Telekomem w Wielkiej Brytanii, tworząc tam lidera rynku, podobnie stało się w Szwajcarii. Myślę, że konsolidacja to pewien kierunek, w którym będziemy zmierzać – powiedział.

[srodtytul]Konsolidacja na „tak”[/srodtytul]

Stephane Richard nie wykluczył udziału grupy FT i TP w konsolidacji rynku telekomunikacyjnego w Polsce. – Jeśli w Polsce nadarzy się okazja – jesteśmy otwarci. Sądzę, że w Polsce, z przyczyn formalnoprawnych, najbardziej prawdopodobnym segmentem rynku, w którym może dojść do konsolidacji, jest telefonia mobilna – wyjaśnił.

– Chcemy zwiększyć obecność w Polsce. To jeden z największych i najlepiej rokujących rynków Europy i jedyny, obok Francji, na którym posiadamy zarówno aktywa w segmencie telekomunikacji stacjonarnej, jak i mobilnej, a więc dający możliwości konwergencji technologii i usług – odpowiedział na pytanie, czy z inwestycyjnego punktu widzenia polski rynek jest nadal interesujący. Klaus Hartmann, prezes PTC, oceniał wcześniej, że nasz rynek telekomunikacyjny przestał być atrakcyjny dla inwestorów zagranicznych. Richard sprecyzował, że umocnienie pozycji w Polsce to także silniejsza pozycja marek FT.

Obecny na spotkaniu Maciej Witucki, prezes TP, pytany o rebranding TP zapowiedział, że nie stanie się to w tym roku. – Okres spadku jest zły na tego typu decyzje i projekty. Gdy w latach 2011–2012 roku nastąpi odbicie, wrócimy do tematu – powiedział Witucki. Richard pytany, czego oczekuje od zarządu TP, odpowiedział: – Wyższego wzrostu przychodów, lepszej pozycji rynkowej. Jednym z naszych celów strategicznych będzie też poprawa jakości obsługi klienta – stwierdził prezes FT.

Technologie
Które sieci komórkowe wybierali polscy użytkownicy? Zwycięzca jest jeden
Technologie
Prywatni nadawcy powiększyli zyski. Rok TVN i Pulsu
Technologie
Quo vadis, sztuczna inteligencjo?
Technologie
yarrl pozyskał kolejną dużą umowę
Technologie
Prześwietlamy fuzje i przejęcia w sektorze IT. Jakie ciekawe trendy widać?
Technologie
UKE: rynek telekomunikacyjny w Polsce w 2024 r. wyhamował