TP Na razie bez białych plam

Na 479 tys. łączy, do których wybudowania zobowiązała się Telekomunikacja Polska w porozumieniu z Urzędem Komunikacji Elektronicznej, większość – 235 tys. – stanowić będą linie dla nowego budownictwa mieszkaniowego i sektora usług.

Publikacja: 20.04.2010 08:52

Tak wynika z dokumentu, na temat którego UKE od wczoraj zbiera opinie środowiska.

Z kolei zobowiązanie do modernizacji 721 tys. łączy TP będzie realizować, dodatkowo wyposażając istniejące urządzenia w tzw. karty dostępowe (340 tys.) oraz budując nowe węzły telekomunikacyjne w lokalizacjach o największym popycie na usługę (323 tys.). Narodowy operator podłączy też 40 tys. abonentów, którzy czekają na usługę i podpisali z nim umowę o odroczonym terminie realizacji. Nie wiadomo natomiast nadal, jaka będzie struktura wydatków inwestycyjnych TP, które w ciągu trzech lat mają sięgnąć 3 mld zł.

Z dokumentu wynika, że jego inwestycje dotyczyć będą raczej przygotowania infrastruktury do podłączenia 1,2 mln abonentów, choć Anna Streżyńska, prezes UKE, zapewnia, że w porozumieniu chodziło o nowych użytkowników, a potencjał szykowanej infrastruktury będzie dużo większy. – To na razie dokument, do którego zbieramy uwagi – mówi prezes UKE.

Dokument mówi, że na blisko pół miliona nowych łączy internetowych 150 tys. stanowić mają linie na obszarach określanych jako „białe plamy”, czyli pozbawionych dostępu do sieci. – To liczba, na którą umówiliśmy się już w porozumieniu. Już po jego zawarciu uzgodniliśmy z TP, że wstrzyma się z inwestycjami na tych obszarach do czasu rozpatrzenia wniosków o dotacje unijne w ramach programu operacyjnego „Innowacyjna gospodarka” działanie 8.4, który na tego typu inwestycje przeznacza prawie 300 mln euro – mówi Streżyńska.

Według niej TP zaczęła prace mające na celu niwelowanie białych plam w 68 gminach i zobowiązała się dostarczyć ich listę, aby można było uniknąć dublowania inwestycji. To się jednak dopiero stanie, a przedsiębiorcy wnioski o dotacje już złożyli. – Być może projekty pokryją się z tymi TP, ale będzie nowa edycja programu 8.4, w której przedsiębiorcy będą mogli wystąpić z nowymi wnioskami – mówi prezes UKE.

Urząd chciałby koordynować inwestycje w sieć dostępową, realizowane w Polsce m.in. ze środków UE. W marcu, mówi Streżyńska, UKE wygrał konkurs rozpisany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, ale uprawnień koordynatora nadal nie posiada. – MSWiA nie zgadza się z nami w niektórych aspektach. Rozmawiamy – mówi Streżyńska.

[ramka][b]3 mld zł[/b] - Wiadomo już więcej, w co TP zainwestuje te pieniądze, aby wybudować i zmodernizować 1,2 mln łączy internetowych [/ramka]

Technologie
CD Projekt chce wypłacić sto milionów
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Creotech: 300 zł po raz pierwszy. Ile warte są akcje?
Technologie
Medicalgorithmics: Medtech celuje w zysk
Technologie
All In! Games: audytor odmawia wydania opinii. Co na to zarząd?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Technologie
Firmy robią zbyt mało, by stawić opór hakerom
Technologie
Atende zamieniło straty w zyski. Akcje drożeją