CD Projekt zbył firmy zależne z Czech i Węgier

Japoński Namco Bandai będzie zajmował się sprzedażą „Wiedźmina 2” w Europie Zachodniej i Azji

Publikacja: 26.05.2010 08:08

Michał Kiciński, jeden z założycieli CD Projektu

Michał Kiciński, jeden z założycieli CD Projektu

Foto: GG Parkiet, Włodzimierz Wasyluk ww Włodzimierz Wasyluk

Producent i dystrybutor gier komputerowych, kontrolowany w 100 proc. przez giełdowego Optimusa, pozbył się spółek zależnych z Czech i Węgier. – Spowolnienie gospodarcze sprawiło, że sprzedaż gier na tych rynkach gwałtownie spadła. W tej sytuacji utrzymywanie obu podmiotów było dla nas sporym obciążeniem i miało negatywny wpływ na nasze wyniki – wyjaśnia Michał Kiciński, jeden z założycieli CD Projektu i duży akcjonariusz Optimusa (prawdopodobnie wkrótce dołączy również do zarządu giełdowej firmy). Zapewnia, że produkty CD Projektu będą wciąż dostępne w Czechach, na Węgrzech i Słowacji, ale ich dystrybucją będą zajmowali się lokalni partnerzy.

Kiciński nie ujawnia szczegółów transakcji. – W zeszłym roku utworzyliśmy odpisy związane z utratą wartości tych aktywów – mówi. Twierdzi, że z tytułu zbycia udziałów CD Projekt zanotuje nawet pewne, niewielkie przychody.

[srodtytul]Asymilacja jesienią[/srodtytul]

Optimus pracuje nad prospektem emisyjnym akcji serii D i E, które wiosną objęli właściciele CD Projektu oraz Zbigniew Jakubas (i powiązane z nim podmioty) i Robert Bibrowski. – Dokument trafi do Komisji Nadzoru Finansowego w sierpniu. Chcemy, żeby jesienią papiery znalazły się w obrocie giełdowym – wskazuje Kiciński.

Asymilacja będzie ostatnim etapem transakcji, w wyniku której, nie prowadzący żadnej działalności operacyjnej Optimus przejął kontrolę nad grupą CD Projekt (tzw. odwrotne przejęcie). – Chcemy do lipca zakończyć zmiany organizacyjne i kadrowe w Optimusie i skupić się na działalności operacyjnej – opowiada Kiciński.

Działalność „nowego” Optimusa ma opierać się na trzech filarach: dystrybucji gier i filmów na rynku polskim, sprzedaży gier w postaci cyfrowej przez Internet (serwis Gog. com) oraz produkcji i sprzedaży „Wiedźmina 2”. Premiera gry planowana jest na wiosnę przyszłego roku.

[srodtytul]Gotowa lista wydawców[/srodtytul]

CD Projekt skompletował już listę wydawców, którzy zajmą się dystrybucją „Wiedźmina 2” na rynkach światowych. Kilka dni temu podpisał ostatnią z tego typu umów z japońskim Namco Bandai, który będzie odpowiadał za Europę i Azję. Umowy tego typu mają duże znaczenie dla CD Projektu, bo partnerzy, jeszcze przed premierą, partycypują w kosztach produkcji. – Pieniądze, które otrzymaliśmy od Namco Bandai, a wcześniej od innych wydawców, będą widoczne w naszym cash flow, ale nie pojawią się w rachunku wyników. Zyski z tego tytułu będziemy mogli księgować dopiero po premierze – wyjaśnia Kiciński.

Jego zdaniem rynek gier komputerowych powoli odbudowuje się po zeszłorocznym załamaniu. – I kwartał wypadł zaskakująco dobrze. Sprzedaż była wyższa niż planowaliśmy. Bieżący kwartał jest zgodny z prognozami – podsumowuje.

IT
Technologie
Atende zamieniło straty w zyski. Akcje drożeją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Polskie firmy ciągle nie mogą wyjść z dołka
Technologie
yarrl z dużą umową. Akcje drożeją
Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Technologie
Cloud Technologies przejmuje w Kanadzie
Technologie
Spyrosoft idzie jak burza. Akcje drożeją