Jej podpisanie do wczoraj blokowało Rządowe Centrum Legislacyjne, które odmawiało opublikowania związanych z tą usługą ogłoszeń koncesyjnych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w Monitorze Polskim z „przyczyn formalnych”.
Jak ustalił „Parkiet”, ogłoszenia zostały jednak wczoraj przez RCL opublikowane i nic nie stoi już na przeszkodzie podpisania umowy przez prywatnych nadawców z Emitelem wchodzącym w skład grupy Telekomunikacji Polskiej. Ma być on technicznym operatorem ich stacji przez najbliższych dziesięć lat.
– Umowa została omówiona przez strony w najdrobniejszych szczegółach i jest gotowa do podpisania – mówi Przemysław Kurczewski, prezes Emitelu. Jej parafowanie umożliwi start jeszcze w tym roku nadawania w cyfrowej wersji głównych stacji czwórki nadawców oraz czterech dodatkowych (każdy z wymienionych nadawców zaoferuje jeszcze po jednym programie).
Cyfrowa telewizja, która docelowo ma oferować ponad 20 kanałów, komercyjnie miała ruszyć w kilku miastach już rok temu, ale wciąż działa tylko w ramach testów (z dwóch nadajników w Warszawie i w Lubuskiem oraz jednego w Śremie). – Do końca września na obszarze, gdzie dziś trwają testy, przestroimy nadajniki na docelowe częstotliwości. Po podpisaniu umowy czeka nas uruchomienie kolejnych nadajników. Mamy nadzieję, że do końca roku będzie ich nie mniej niż dziesięć – mówi Kurczewski.
W prawie całym kraju osiem cyfrowych programów będzie można odbierać na początku 2012 r. Emitel nie ujawnia wartości umowy. Analogiczna (również trwająca dziesięć lat), na podstawie której w październiku spółka zacznie nadawać cyfrowo siedem stacji TVP, opiewa na prawie 616 mln zł.