Operatorzy sieci Play i Orange, P4 i PTK Centertel mogą wspólnie stworzyć przedsiębiorcę świadczącego hurtowe usługi dostępu do szerokopasmowej transmisji danych - zdecydował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Wspólna firma P4 i Centertela zostanie powołana na potrzeby przetargu na częstotliwość 2,6 GHz, pozwalającej na zbudowanie sieci w technologii LTE. Grupa TP, właściciel PTK Centertel i P4 kilka tygodni temu poinformowały o woli współpracy przy przetargu na nowe częstotliwości. Nieznana jest na razie nazwa wspólnej spółki operatorów.
Współpraca Play i Orange dotyczy technologii LTE, tej samej, którą dwa dni temu pochwaliły się kojarzone z Zygmuntem Solorzem-Żakiem firmy Mobyland i CenterNet. We wtorek uruchomiły one pierwszą w Polsce sieć LTE, ograniczoną na razie jednak tylko do trzech bazowych stacji nadawczych. Docelowo w zasięgu sieci Mobylandu i CenterNetu do końca roku ma znaleźć się ok. 7 mln osób (powstanie ok. 700 stacji nadawczych). Jak na razie Mobyland i Centernet nie przedstawiły jednak oferty i cennika usług. Jak zapowiedziały spółki, chcą one przede wszystkim skupić się na hurtowej sprzedaży usług LTE innym operatorom. Sieć Mobylandu i CenterNetu działa na innej częstotliwości (1,8 GHz) niż ta, którą w drodze przetargu przyzna Urząd komunikacji Elektronicznej (2,6 GHz).
Mobyland i CenterNet, korzystające z licencji na częstotliwość 1,8 GHz przyznanej Aero2 (właściciel CenterNetu) nie muszą uczestniczyć w kosztownym przetargu na nowe częstotliwości, gdyż swoją sieć LTE budują na tcyh samych częstotliwościach, w których wcześniej działały ich nadajniki GSM. Ostatnie z nich mają zostać wyłączone do końca listopada.