To wnioski z raportu firmy Audytel przygotowanego dla Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Stopniowe obniżanie stawek MTR (hurtowych stawek za kończenie połączeń w sieciach operatorów komórkowych) w Polsce w latach 2006 –2010 korzystnie wpłynęło na wzrost konkurencji rynku – uważa firma analityczna Audytel w raporcie przygotowanym na zlecenie UKE.

To, zdaniem Audytela, jeden z kilku pozytywnych skutków cięć przeprowadzonych przez Urząd. Audytel uważa też, wbrew twierdzeniom operatorów komórkowych, że obniżki MTR-ów nie wpłynęły negatywnie na poziom inwestycji Orange, Ery czy Plusa. Analitycy nie stwierdzili też, aby spadki stawek hurtowych miały niekorzystny dla konsumentów wpływ na ceny detaliczne usług telekomunikacyjnych.

Audytel oszacował, że tzw. bilans dobrobytu (suma kosztów i korzyści podmiotów, których dotyczy problem) w ciągu czterech lat wyniosła 12,6 mld zł, z czego korzyści klientów sieci komórkowych z tytułu spadku cen sięgnęły ponad 19 mld zł. Tracił natomiast Skarb Państwa (2,8 mld zł), mobilni operatorzy infrastrukturalni (6,8 mld zł). Zyskać mieli też operatorzy stacjonarni (blisko 0,9 mld zł) i ich klienci (1,95 mld zł). Z raportu wynika, że ceny połączeń w sieciach mobilnych spadły w analizowanym okresie łącznie o 65,4 proc. (średniorocznie były o 33,8 proc. niższe niż w scenariuszu bez regulacji stawek MTR).