Operator nie spodziewa się z tego projektu wielkiego biznesu wcześniej, niż za kilka lat. Docenia jednak rosnącą role publicznej sieci w dystrybucji mediów i nie chciałby znaleźć się za burtą tego rynku.
Multimedia Polska zaprezentowały dzisiaj oficjalnie nowy serwis wideo pod adresem [link=http://www.mmtv.pl " target="_blank"]www.mmtv.pl[/link]. – Naszym celem jest wykreowanie nowych źródeł przychodów, lojalizacja naszych klientów, jak również wejście na rynek internetowej telewizji, która w przyszłości może się okazać bardzo ważnym kanałem dystrybucji treści – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej Andrzej Rogowski, prezes zarządu kablowego operatora.
Spółka oferuje katalog wideo na życzenie dostępny dla wszystkich internautów, jak również 10 liniowych kanałów telewizyjnych, które mogą oglądać tylko abonenci pakietów cyfrowej TV Multimediów. Według przedstawicieli operatora, nie byłoby ekonomicznego sensu w udostępnianiu tych programów – np. odpłatnie – szerokiej publiczności. Kanały live na internetowej platformie, dostępne poprzez dowolne łącze i komputer, Multimedia traktują, jako sposób na zwiększenie lojalności swoich abonentów.
Do końca roku liczba tych kanałów ma sięgnąć ok. 30. Wprowadzane będą stopniowo, wraz z zawieraniem odpowiednich umów z nadawcami i przygotowaniami odpowiedniej infrastruktury. Jak powiedział Bartłomiej Kasiński, dyrektor rozwoju Multimediów, wprowadzenie jednego kanału na internetową platformę, to koszt liczony w dziesiątkach tysięcy dolarów; przede wszystkim koszt rozwiązań do kodowania strumienia wideo. – Zawarcie odpowiednich umów licencyjnych z nadawcami jest coraz łatwiejsze. W ciągu ostatniego pół roku zaobserwowaliśmy znaczny wzrost zainteresowania po ich stronie internetowym kanałem. Jeszcze dwa lata temu rozmowy z nimi na ten temat były bardzo trudne, ponieważ obawiali się bezpieczeństwa otwartej sieci – mówi Bartłomiej Kasiński.
Dostępna dla wszystkich bibliotek VoD liczy obecnie ok. 500 tytułów. Multimedia przenoszą na nią stopniowo całość katalogu, jaki dzisiaj dostępny jest na cyfrowej platformie DVB-T (ok. 1 tys. pozycji). Tutaj problemu z licencjami nie ma, pozostaje odpowiednie sformatowanie cyfrowych filmów. – Nowa platforma internetowa, to m.in. sposób na wykorzystanie naszych relacji z nadawcami i innego typu dostawcami treści – powiedział Andrzej Rogowski.