Internetowe porozumienie

Grupa TP, Alcatel-Lucent i Hawe obmyślą plan wykorzystania środków unijnych na budowę szerokopasmowego Internetu tam, gdzie go w Polsce nie ma

Aktualizacja: 26.02.2017 16:40 Publikacja: 19.08.2011 10:40

Internetowe porozumienie

Foto: Wikipedia

Z inicjatywy Grupy TP, Alcatel-Lucent oraz HAWE  podpisano porozumienie o współpracy, którego celem będzie rozwijanie szerokopasmowej infrastruktury teleinformatycznej w Polsce – podały spółki w komunikacie prasowym w czwartek wieczorem.

Dysponując odpowiednim zapleczem technologicznym, wiedzą i doświadczeniem, członkowie Porozumienia chcą wspierać przedstawicieli samorządów terytorialnych w planowaniu i realizacji inwestycji telekomunikacyjnych finansowanych w 100 proc. ze środków publicznych, w tym w 85 proc. z funduszy UE.

„Przed Polską stoją ambitne wyzwania, związane z realizacją założeń Europejskiej Agendy Cyfrowej, która przewiduje, że do 2013 roku wszyscy obywatele UE powinni  mieć zapewniony dostęp do szybkiego Internetu. W perspektywie kolejnych 7 lat, do 2020 roku, każdy mieszkaniec Unii powinien dysponować łączem o przepustowości co najmniej 30 Mb/s. W ramach funduszy unijnych, Polsce przyznano prawie 1,5 mld EUR na rozwój infrastruktury szerokopasmowej w latach 2007-2013, w tym 300 mln euro  na realizację programu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej" - największego projektu teleinformatycznego w Europie. Z tej puli środków wykorzystano dotychczas zaledwie kilka procent" - czytamy.

Porozumienie sygnowane przez grupę TP, Alcatela-Lucenta i Hawe  ma na celu rozwijanie szerokopasmowej infrastruktury we współpracy z samorządami w celu realizacji postanowień Agendy Cyfrowej.

„Priorytetowym zadaniem Porozumienia jest opracowanie modelu wykorzystania funduszy UE na lata 2007-2013, przeznaczonych na rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej, a następnie jego wdrożenie" - czytamy.

„W tym celu konieczne jest przygotowanie analiz, umożliwiających ocenę możliwości wspólnego działania. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie projektu budowy i eksploatacji sieci telekomunikacyjnych w województwach Polski Wschodniej oraz w wybranych pozostałych regionach" – dodano w komunikacie.

Technologie
Prezes UKE: Deregulacja Orange może przynieść wzrost inwestycji
Technologie
ChatGPT wchodzi w e-handel. Analityk przewiduje: udział Allegro może słabnąć
Technologie
Deregulacja: UKE chce zdjąć ostatnie obowiązki Orange Polska na rynku internetu
Technologie
Brand24 najdroższy w giełdowej historii
Technologie
Emocji w grach w drugim półroczu nie zabraknie
Technologie
Producenci gier pod lupą. Na kogo warto postawić?