Środki z emisji zostaną przeznaczone na realizację badań klinicznych dwóch biopodobnych leków onkologicznych MabionCD20 i MabionHER2, a także budowę Kompleksu Naukowo-Przemysłowego Biotechnologii Medycznej w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Spółka zamierza ponadto przenieść notowania akcji z NewConnect na rynek regulowany GPW. Oferującym jest Mercurius Dom Maklerski.

- Podczas oferty prywatnej w maju 2010 r., poprzedzającej debiut na NewConnect, zadeklarowaliśmy, że będziemy rozwijać proces produkcji leków MabionCD20 i MabionHER2, a także obiecaliśmy inwestorom przeniesienie notowań na rynek główny GPW - mówi Maciej Wieczorek, prezes Mabionu.

- Z nowej emisji chcemy pozyskać około 40 mln zł, które – łącznie ze środkami z funduszy UE (ok. 64 mln zł - red.) – pozwolą na sfinalizowanie badań klinicznych i rejestrację dwóch celowanych leków onkologicznych, a także realizację Kompleksu Naukowo-Przemysłowego Biotechnologii Medycznej. Prace te prowadzimy równolegle – procedura badań MabionCD20 jest na zaawansowanym etapie, uzyskaliśmy pozwolenie na budowę kompleksu, a jednocześnie podpisaliśmy dwie umowy w zakresie rejestracji, dystrybucji i sprzedaży naszego farmaceutyku na rynkach mniej ściśle regulowanych: Afryki Północnej i Ameryki Południowej - dodaje Wieczorek.

Obecnie na najbardziej zaawansowanym etapie są prace nad lekiem MabionCD20 – służącym do leczenia nowotworów krwi i reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Spółka jest w fazie badań klinicznych, które są podstawowym i najważniejszym etapem dowodzącym równoważności terapeutycznej z lekiem referencyjnym MabThera. Rynek leków referencyjnych do czterech rozwijanych obecnie przez spółkę preparatów jest wart w sumie około 20 mld USD. Mabion złożył wnioski o stosowne pozwolenia na badania w 8 z 9 państw: na Litwie, Ukrainie, w Bośni, Polsce, Rumunii, Serbii, Rosji oraz Gruzji. Ponadto spółka uzyskała zgody na badania od komisji bioetycznych w 5 krajach, zaś w Gruzji i na Litwie zakończyła już procedurę rejestracyjną i rozpocznie badania kliniczne leku MabionCD20. Patenty podstawowe na preparat referencyjny na obszarze Unii Europejskiej wygasną w latach 2013-2014. W tym też czasie Mabion zamierza wystąpić do Europejskiej Agencji ds. Leków (EMA) o rejestrację MabionCD20 i dopuszczenie go do obrotu na obszarze Unii Europejskiej.