Pech Altusa pomógł OFE w batalii o radę ATM?

Znaczący mniejszościowy akcjonariusz Tadeusz Czichon przegrał batalię z funduszami i nie zdobył dodatkowego miejsca w nadzorze.

Publikacja: 15.12.2015 05:00

Pech Altusa pomógł OFE w batalii o radę ATM?

Foto: GG Parkiet

Nadzwyczajne walne zgromadzenie ATM dokonało w poniedziałek zmian w radzie nadzorczej: odwołało Tomasza Tuchołka i powołało Tadeusza Czichona, jednego z największych akcjonariuszy spółki, który do 1 grudnia był prezesem teleinformatycznej firmy.

Połowiczny sukces

Choć Czichon, który poprzez ATP FIZ AN kontroluje nieco ponad 25 proc. akcji oraz głosów ATM i jest największym udziałowcem, wnioskując o zwołanie zgromadzenia, chciał właśnie wejść do rady, to jednak nie w taki sposób.

Proponował, aby z rady odwołano Grzegorza Domagałę (dyrektora w DM mBanku), kandydata byłego już prezesa – Macieja Krzyżanowskiego. Na taką zmianę, oznaczającą umocnienie się założycieli w radzie, walne się jednak nie zgodziło.

Przebieg obrad ujawnił różnice zdań akcjonariuszy. Zaczęło się już na etapie wyboru przewodniczącego NWZ. Czichon proponował prawnika i członka rady Sławomira Kamińskiego (w 2014 r. był kandydatem Piotra Putecznego), ale kandydatura przepadła w głosowaniu. Walne poprowadził Mirosław Panek zaproponowany przez Nationale Nederlanden PTE (d. ING PTE), niegdyś wieloletni prezes ING Asset Management, a obecnie zarazem przewodniczący rady ATM, członek rady nadzorczej i przewodniczący komitetu audytu Mennicy Polskiej (ma spory pakiet akcji Netii), wiceprzewodniczący rady nadzorczej Atende. W 2008 r. było członkiem zarządu Opera TFI.

Przewodniczący na początek ogłosił, że zgromadzenie nie zostało zwołane w prawidłowy sposób (zrobił to na wniosek ATM FIZ AN jeden z dwóch członków zarządu, czyli – wówczas prezes – Tadeusz Czichon). Zainteresowany był zdania przeciwnego.

Panek odrzucił też wniosek funduszu Czichona o ustalenie nowej liczby (siedmiu zamiast sześciu) członków rady nadzorczej jako złożony w nieodpowiednim trybie. Czichon podnosił, że zgodnie z regulaminem zgromadzenia uchwały o zmianach w radzie powinna poprzedzać uchwała o liczbie nadzorców.

Altus wykluczony

Gdy przyszło do głosowania nad zmianami w radzie, Jarosław Góra, inwestor indywidualny (kojarzony raczej z Czichonem), w toku obrad zgłosił uchwałę o odwołanie z funkcji Panka. Z kolei NN chciało, aby akcjonariusze odwołali z rady Sławomira Kamińskiego. Żadna z propozycji – w tym także pierwsza zakładająca odwołanie Grzegorza Domagały – nie przeszła z powodu niewystarczającej liczby głosów poparcia dla takiej uchwały.

Być może (do zamknięcia tego wydania „Parkietu" ATM nie podał raportu o znaczących akcjonariuszach na NWZ) byłoby inaczej, gdyby nie sytuacja, w jakiej znalazł się Altus TFI. Towarzystwo nie mogło głosować na zgromadzeniu z akcji, ponieważ jego funduszy nie było na na liście uprawnionych przygotowanej na podstawie listy z KDPW. Według nieoficjalnych informacji zawinić miał bank – depozytariusz, z usług którego korzysta TFI, który nie poinformował na czas KDPW.

Pełnomocnik Altusa przekonywał przewodniczącego, że ma prawo uczestniczyć w walnym, ale bez skutku. – To nie miejsce na rozstrzyganie sporów prawnych – mówił Panek. Czichon oceniał do protokołu, że takie podejście nie jest fair.

Góra domagała się odpowiedzi od NN w związku z planami wobec ATM. – NN chce w nieformalny sposób przejąć kontrolę nad spółką. Jestem zaniepokojony brakiem kontaktu z innymi akcjonariuszami – mówił. – Nie jestem upoważniony do udzielania komentarzy w tej sprawie – mówił Michał Kołata, pełnomocnik funduszy NN.

Tadeusz Czichon zapewnia, że nie podjął jeszcze decyzji, czy spróbuje wzmocnić wpływ na ATM.

Technologie
Państwowa agencja chce przejąć d. spółkę Marka Falenty
Technologie
11 bit studios pozyskało nową grę
Technologie
CD Projekt sforsował poziom 200 zł. Jest najwyżej od czterech lat
Technologie
CD Projekt wkracza na nową drogę
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Technologie
To symboliczny moment w grach. CD Projekt ogłasza politykę dywidendową
Technologie
Po Chinach będą kolejne wdrożenia. Cel 100 mln zł sprzedaży XTPL utrzymany