ARP: dołączamy do układu w Hawe Telekom

Agencja Rozwoju Przemysłu, największy wierzycieli Hawe Telekom, spółki zależnej Hawe, poinformowała dziś, że podjęła decyzję o objęciu przysługującej jej wierzytelności 83 mln zł przyszłym układem. Tłumaczy, że w ten sposób chce wzmocnić swoją pozycje w toczącym się postępowaniu sanacyjnym.

Publikacja: 28.04.2016 15:20

ARP: dołączamy do układu w Hawe Telekom

Foto: materiały prasowe

„W związku z wszczęciem przez Sąd na początku marca br. postępowania sanacyjnego po stronie ARP S.A. leżała decyzja o włączeniu swojej wierzytelności do układu lub pozostawieniu jej poza nim. Wierzytelność ARP S.A. zabezpieczona rzeczowo nie wchodzi automatycznie do układu, a to stwarzało dłużnikowi możliwość pozbawienia ARP S.A. wpływu na restrukturyzację Hawe Telekom" – tłumaczy Agencja Rozwoju Przemysłu w komunikacie przesłanym prasie.

- Pomimo złożonego przez ARP wniosku, sąd zadecydował o zastosowaniu wobec Hawe Telekom nowych przepisów Prawa restrukturyzacyjnego i wszczął postępowanie sanacyjne. W ramach tej procedury ARP, wspólnie z pozostałymi wierzycielami będzie pracować nad rozwiązaniem, które pozwoli na szybkie uzyskanie zaspokojenia wymagalnych wierzytelności. Dlatego oczekujemy na szybkie przedstawienie przez spółkę realnego planu restrukturyzacji – podkreśla mec. Bartosz Piechota, pełnomocnik ARP S.A., cytowany w komunikacie.

- To, że opowiadamy się za objęciem naszej wierzytelności układem nie oznacza jednak, że obecna sytuacja majątkowa Hawe Telekom daje szansę na zawarcie układu satysfakcjonującego wierzycieli, który spółka byłaby w stanie wykonać - dodaje.

Agencja argumentuje także, że włączenie jej w krąg wierzycieli, którzy będą głosować nad propozycjami układowymi wypracowanymi w postępowaniu daje możliwość aktywnego uczestnictwa w pracach nad planem restrukturyzacyjnym i propozycjami układowymi. „Z drugiej strony, z uwagi na wysokość wierzytelności ARP S.A., taka decyzja przeciwdziała przegłosowaniu propozycji restrukturyzacyjnych korzystnych wyłącznie dla dłużnika i dla powiązanego z nim inwestora" - wyjaśnia.

Agencja obawia się, że może zostać pokrzywdzona. „W ostatnim okresie podmioty powiązane z inwestorem na korzystnych warunkach nabyły od spółek z GK Hawe znaczący pakiet wierzytelności wobec Hawe Telekom (według spisu wierzytelności Monitora Sądowego i Gospodarczego z 25 kwietnia 2016 roku jest to kwota około 40 mln zł)" – podaje ARP.

„To kolejne, po utracie kontroli przez Hawe S.A. nad ORSS sp. z o.o. i Hawe Budownictwo sp. z o.o., działania GK Hawe podjęte na krótko przed wszczęciem postępowań, które mogą doprowadzić do pokrzywdzenia wierzycieli zewnętrznych" – informuje państwowa agencja.

– ARP znalazła się wśród sygnatariuszy pisma, które najwięksi wierzyciele skierowali wspólnie 25 kwietnia br. do Wojciecha Makucia i Macieja Pietrzaka - Zarządców Hawe S.A. i Hawe Telekom – mówi Bartosz Piechota.

Agencja nie podaje, co napisano w piśmie. – To wspólne stanowisko pokazuje, że większość kluczowych wierzycieli zaniepokojona jest sytuacją GK Hawe i z uwagi m.in. na dotychczasową postawę dłużnika wyraża wątpliwość, co do możliwości efektywnego współdziałania w ramach postępowania wszczętego z inicjatywy dotychczasowego zarządu - informuje.

Sygnatariusze pisma mają łącznie ok. 200 mln złotych wymagalnych wierzytelności wobec spółek Grupy Kapitałowej Hawe – czytamy w komunikacie ARP.

O godzinie 13.56 kurs Hawe rośnie w czwartek o 13,6 proc. do 67 groszy. Notowania Mediatela, bezpośredniego udziałowca Hawe Telekom są nadal zawieszone. Spółka do końca kwietnia miała opublikować sprawozdania za 2015 rok. W czwartek wieczorem poinformowała, że ponownie przesuwa termin – tym razem do końca maja. Hawe terminu publikacji swoich sprawozdań nie wskazało.

Technologie
Prezes UKE: Deregulacja Orange może przynieść wzrost inwestycji
Technologie
ChatGPT wchodzi w e-handel. Analityk przewiduje: udział Allegro może słabnąć
Technologie
Deregulacja: UKE chce zdjąć ostatnie obowiązki Orange Polska na rynku internetu
Technologie
Brand24 najdroższy w giełdowej historii
Technologie
Emocji w grach w drugim półroczu nie zabraknie
Technologie
Producenci gier pod lupą. Na kogo warto postawić?