Komunikacja spółek z inwestorami ma swój kod. Jednym z nich jest sposób, w jaki emitenci informują o zmianach w zarządach. Gdy są planowane – bywają zapowiadane z wyprzedzeniem. Gdy mają charakter pokojowy, komunikaty zawierają podziękowania od rady nadzorczej. Gdy wiążą się ze zmianą miejsca zatrudnienia – pada odpowiednia formułka.
Konflikt w zarządzie
O rezygnacji Tomasza Szopy, prezesa Netii od grudnia 2015 r., telekom poinformował w czwartek po sesji, dochowując formalności, bez dodatkowych wskazówek, co za nią stoi. Sam Szopa nie podał spółce przyczyn rezygnacji, a pytany przez nas mówi o powodach osobistych. Osoby znające kulisy mówią jednak o konflikcie w (dwuosobowym) zarządzie. Szopa najwyraźniej ustąpił pola Katarzynie Iwuć, odpowiadającej za finanse, która jest teraz p.o. prezesa Netii. Iwuć, dyrektor finansowa w Mennicy Polskiej kontrolowanej przez Zbigniewa Jakubasa (przewodniczy radzie nadzorczej Netii), zasiada w zarządzie telekomu od dwóch lat. Jest jego jedynym stabilnym ogniwem. W czwartek Netia poinformowała, że zmienił się dyrektor generalny ds. rynku klientów indywidualnych (Joannę Wcisło zastąpił Tomasz Dakowski, wcześniej członek zarządu UPC). Wcisło odchodzi z Netii. Według naszych informacji z tego samego powodu co prezes.
W piątek dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, że rezygnację złożył prokurent i wieloletni menedżer firmy Paweł Żytecki.
Żytecki ostatnio odpowiadał za udział Netii w tzw. drugim konkursie 1. Osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, w którym branża walczyła o dotacje do budowy sieci szerokopasmowego dostępu do internetu. Centrum Projektów Polska Cyfrowa ogłosiło już, że Netia wygrała konkurs na 16 z 79 obszarów, na które podzielono kraj. Może liczyć tym samym na około 490 mln zł wsparcia. Nadal nie potwierdziła, czy podpisze umowy, a jeśli – czy na wszystkie obszary.
Częste roszady
Ze Zbigniewem Jakubasem, przewodniczącym rady nadzorczej Netii, nie udało nam się w piątek porozmawiać. Przekazaliśmy mu pytania e-mailem.