Biznes się rozrasta i grupa zwiększa zatrudnienie, co w obliczu deficytu programistów nie jest łatwym zadaniem. To jedna z przyczyn uruchomienia przez spółkę darmowej szkoły nauczania programowania. – Mamy nadzieję, że pomysł będzie się rozwijał i że będziemy mogli rekrutować do naszych zespołów nowych programistów, a w przyszłości też grafików. Pierwszy kurs rusza jutro, a zapisów jest znacznie więcej, niż przewidywaliśmy – mówi prezes Krzysztof Kostowski.
PlayWay rozwija się m.in. przez nabywanie udziałów w poszczególnych studiach. – Spółki zależne zaczynają tworzyć wiele zespołów wewnętrznych. Na przykład Ultimate Games ma już ich ponad dziesięć – wskazuje prezes. W tym roku kluczowa dla PlayWaya była premiera gry „Car Mechanic Simulator 2018", która sprzedaje się dobrze. – Z kolei do ważnych gier na przyszły rok dołączył „Farm Manager 2018", który zyskał już duże zainteresowanie graczy – twierdzi prezes.
W Polsce działa ponad 200 studiów deweloperskich i kilkadziesiąt tysięcy firm zaliczanych do branży IT. W obliczu problemów ze znalezieniem pracowników coraz częściej sięgają one po obcokrajowców. – W ostatnich dwóch latach obserwowaliśmy wzrost zatrudnienia informatyków z innych krajów, głównie z Ukrainy. Często decydują się oni na przyjazd do Polski z całymi rodzinami – mówi Anna Król, kierownik zespołu w Hays Poland. Dodaje, że firmy dostrzegają potencjał specjalistów zza wschodniej granicy, ponieważ ich kompetencje najczęściej nie odbiegają od umiejętności rodzimych fachowców, a w niektórych przypadkach mają nieco niższe oczekiwania finansowe.
– Sytuacja kadrowa w branży nigdy nie była łatwa. Od zawsze borykamy się z niewystarczającą liczbą specjalistów na rynku. Potrafimy jednak przyciągnąć i, co może ważniejsze, zatrzymać u siebie ekspertów z kraju i z zagranicy – twierdzi szef Vivid Games Remigiusz Kościelny. Rosnące zapotrzebowanie na specjalistów IT przy jednoczesnym ciągłym ich deficycie skutkuje wzrostem wynagrodzeń w tym sektorze.