Do 40 wzrosła liczba podmiotów, które dołączyły do porozumienia na rzecz budowy sieci 5G w Polsce powstałego pod egidą Ministerstwa Cyfryzacji, Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Instytutu Łączności – poinformował w czwartek Michał Połzun, dyrektor Departamentu Telekomunikacji w resorcie, podczas posiedzenia sejmowej komisji.
Pokaz za kilka tygodni
– Nowa technologia 5G, która będzie wchodziła do Polski już zaraz, stawia przed nami wyzwania związane z regulacją pojęć „internet rzeczy", „smart city" czy „smart region". Sieci 5G dostarczą komfortowe narzędzia funkcjonowania wspólnotom, a muszą być – co podkreślamy – bezpieczne. Jeśli tak nie będzie, obywatele nie będą ufali tym usługom, a co za tym idzie, nie będą ufali państwu. Nic gorszego nie mogłoby się nam przydarzyć – powiedziała minister cyfryzacji Anna Streżyńska.
Co oznacza „już zaraz"? – Pierwsza publiczna prezentacja 5G, oczywiście w ograniczonym zakresie, odbędzie się w listopadzie – zapowiedział Michał Połzun.
Zespołem ds. testów i pilotaży powstałym przy ministerstwie kieruje firma Ericsson i to najprawdopodobniej ona weźmie udział w pokazie. Z naszych informacji wynika, że miastem testu będzie Kraków. Nie oznacza to jednak, że to właśnie w tym mieście powstanie pierwsza komercyjna sieć 5G. Streżyńska mówiła w czwartek w tym kontekście o Łodzi.
Plan dla 700 MHz za rok
– Pierwsze efekty prac porozumienia powinny być dostępne do końca roku – poinformował Połzun. Jak dodał, na przełomie roku resort chce zaproponować projekt strategii 5G dla kraju. – Chcielibyśmy, by był to dokument rządowy – mówił.