Bliski koniec nagród jubileuszowych w Orange Polska

W przyszłym roku Orange Polska po raz ostatni wypłaci pracownikom o najdłuższym stażu nagrody jubileuszowe – przewiduje porozumienie, które zarząd zawarł ze związkami zawodowymi. To nie jedyna zmiana w zbiorowym układzie pracy obowiązującym w tej grupie.

Publikacja: 05.06.2020 07:34

Bliski koniec nagród jubileuszowych w Orange Polska

Foto: parkiet.com

Orange Polska, telekomunikacyjna grupa notowana na giełdzie w Warszawie powiadomiła w czwartek, że jej zarząd zakończył negocjacje ze związkami zawodowymi w sprawie nowego brzmienia ponadzakładowego układu zbiorowego pracy (PUZP), które prowadził przynajmniej od 19 maja. Wówczas to telekom skierował do Komisji Nadzoru Finansowego informację w tej sprawie i poprosił o jej niepublikowanie ze względu na to, że mogłoby to zaszkodzić negocjacjom.

Dziś strony rozmów zawarły porozumienie. Jak wynika z giełdowego komunikatu, dotyczy ono różnych kwestii, ale nie podano wszystkich zmienianych elementów. Orange wymienił praktycznie jedną sprawę. Chodzi o nagrody jubileuszowe, przyznawane zgodnie z PUZP pracownikom z długoletnim stażem po osiągnięciu pewnego okresu zatrudnienia.

Według nowych uzgodnionych zapisów PUZP system nagród jubileuszowych przestanie istnieć od kwietnia 2021 r. Ustalono przy tym, że w przyszłym roku, w okresie od kwietnia do grudnia, pracownikom  osiągającym staż 15-30 lat wypłacona zostanie jednorazowo nagroda jubileuszowa.

Orange rozwiąże rezerwy zawiązane na poczet wypłat nagród jubileuszowych. Efekt tego działania będzie widoczny w wynikach za II kwartał br. – poinformowała spółka.

W sprawozdaniu za 2019 roku grupa wykazała 95 mln zł rezerwy na poczet nagród jubileuszowych, które miała wypłacić w kolejnych 7 latach.

Jak mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska, informacje o wysokości rozwiązywanej rezerwy telekom poda w ciągu kilku tygodni.

Zmiany w PUZP zarząd tłumaczy wpływem epidemii na realizację biznesowych celów spółki, ale nie podano konkretnie których.  Już prezentując wyniki za I kwartał br. zarząd Orange nie wykluczył, że w kolejnych kwartałach rezultaty grupy, a także tempo realizacji inwestycji w rozbudowę infrastruktury, w większym stopniu mogą zostać dotknięte przez epidemię koronawirusa.

Operatorzy prowadzą sieci salonów, które w dużej części były zamknięte do początku maja, a które sprzedają m.in. smartfony i inne urządzenia. Dodatkowo mogą odczuwać mniejsze zainteresowanie użytkowników nowymi aparatami. Prognozy dla świata mówią, że w tym roku sprzeda się o 12 proc. mniej niż w roku ubiegłym (dane IDC).

Ponadto, jak wskazują analitycy, Orange Polska czerpał w ostatnich latach zyski ze sprzedaży nieruchomości, a i tu zainteresowanie ze strony firm może być mniejsze.

- Pandemia Covid-19 wpływa na możliwość osiągania przez Orange Polska celów biznesowych i wymaga od nas podejmowania czasami trudnych decyzji żeby wdrożyć dodatkowe działania w celu zminimalizowania tego wpływu. W tym kontekście jestem zadowolony, że osiągnęliśmy porozumienie z naszym partnerami społecznymi, które, uważam, jest korzystne zarówno dla Orange Polska jak i dla naszych pracowników. Jest ono konsekwencją naszego podejścia opartego na konstruktywnym dialogu i wzajemnym szacunku który bierze pod uwagę stanowiska obu stron – powiedział cytowany w komunikacie prezes Orange Polska Jean-Francois Fallacher.

W końcu grudnia ub.r. grupa Orange Polska zatrudniała na etatach 12,03 tys. osób (nie licząc joint venture z T-Mobile Polska – Networks!). Zdecydowana większość to osoby w wieku powyżej 31 lat, a 2,7 tys. osób to przynajmniej 50-latkowie. Orange Polska nie podaje struktury zatrudnienia wg. stażu. Prawie 95 proc. objętych było PUZP. Około 31 proc. należy do związków zawodowych.

Technologie
Lichthund szykuje się do debiutu
Technologie
PlayWay nie zwalnia tempa
Technologie
Wieści z CI Games zaniepokoiły rynek. Mocna przecena
Technologie
Prowly przejęło Brand24
Technologie
PlayWay pokazuje wyniki. Zarobił ponad 100 mln zł
Technologie
Złe wieści z CI Games. Akcje tanieją