Ostatni piątek stycznia przyniósł wysyp dokumentów z różnych resortów rządowych, potrzebnych, by zakończyć prace nad nowelizacją ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa i Prawem Komunikacji Elektronicznej, czyli ustawą wdrażającą w Polsce Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej (EKŁE). Oba akty, a pierwszy szczególnie, są istotne dla prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Jacek Oko czeka na nie, aby rozpocząć aukcję pasma C (tzw. aukcję 5G).
Nad oboma odbyły się już gorące dyskusje publiczne. Ich podsumowanie i ustosunkowanie się do uwag zajęło resortowi cyfryzacji sporo czasu.
KSC przeszedł już Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji oraz Komitet ds. Europejskich. Czytając uwagi uczestników tych spotkań, można mieć wątpliwości, czy prace nad ustawą nie zaczną się jeszcze raz. Jeśli jednak tak się nie stanie, to – jak słyszymy w dwóch różnych źródłach – realny termin startu konsultacji aukcji 5G to połowa lutego.
Najwięcej kontrowersji wzbudza obecnie projekt narodowego operatora. Jak pisaliśmy, na ostatniej prostej w nowelizacji pojawiły się przepisy pod państwowego operatora hurtowego sieci 5G. Chodzi tu najpewniej o #Polskie5G, choć resort cyfryzacji kierowany przez premiera Mateusza Morawieckiego tego nie precyzuje.
W prawie założono, że operator ma łączyć hurtową sieć radiową z działalnością operatora sieci komunikacji strategicznej. Prezes Rządowego Centrum Legislacyjnego jest zdania, iż projekt nowelizacji wymaga ponownych uzgodnień i konsultacji. Czy machina ruszy raz jeszcze? Do zamknięcia tego wydania resort cyfryzacji nie odpowiedział na nasze pytania w tej sprawie.